Kontakt
Teraz Piątek, 6 listopada 2026
Sport

Raport Grant Thornton 1. ligi 2025/2026 — duża dysproporcja między Stalą Rzeszów a Stalą Mielec

• Kinga Sikora • 4 min czytania

Raport Grant Thornton 1. ligi 2025/2026 — duża dysproporcja między Stalą Rzeszów a Stalą Mielec

Raport „Finansowa pierwsza liga” przygotowany przez Grant Thornton pokazuje, że kluby Betclic 1 Ligi wygenerowały łącznie 360,2 mln zł w sezonie 2025/2026. Wśród podkarpackich zespołów Stal Rzeszów wykazała znacznie wyższe przychody i rekordowe wydatki na akademię, podczas gdy Stal Mielec odnotowała duży spadek wpływów po spadku z Ekstraklasy.

Raport Grant Thornton obejmuje okres od 1 lipca 2025 do 30 czerwca 2026 i prezentuje wyniki finansowe wszystkich 18 uczestników Betclic 1 Ligi w tym sezonie. Łączne przychody ligowe osiągnęły 360,2 mln zł, co oznacza wzrost o około 25 procent względem poprzedniego sezonu. Tekst koncentruje się na porównaniu Stali Rzeszów i Stali Mielec oraz na najważniejszych kategoriach przychodów i kosztów.

Jak wyglądały główne liczby ligi?

Największe przychody wykazała Wisła Kraków — 56,01 mln zł. Drugie miejsce zajęła Wieczysta Kraków z 49,13 mln zł, a trzecie Śląsk Wrocław. Największą część wpływów ligowych stanowiły przychody komercyjne i pozostałe, które sięgnęły 241 mln zł. Przychody z dnia meczowego przekroczyły po raz pierwszy 50 mln zł i wyniosły 51,3 mln zł, a centralne prawa medialne i marketingowe dały klubom 48,5 mln zł.

Co wyróżnia Stal Rzeszów?

Stal Rzeszów zajęła czwarte miejsce w rankingu przychodów z kwotą 27,88 mln zł, co było o około 1,4 mln zł więcej niż w poprzednim sezonie. Klub wyróżnił się rekordowymi nakładami na szkolenie młodzieży — koszty prowadzenia akademii wyniosły 14,44 mln zł, czyli około 52 proc. przychodów organizacji. Wydatki na akademię obejmowały prowadzenie szkoły i bursy oraz koszty wynajmu boisk i obiektów. Łączne koszty wynagrodzeń Stali Rzeszów osiągnęły 10,87 mln zł, z czego na pierwszy zespół przypadło około 5,9 mln zł. Rzeszowski klub miał niski wskaźnik kosztów wynagrodzeń do przychodów — 39 proc.

Jak spadek wpłynął na Stal Mielec?

Stal Mielec wykazała przychody ogółem na poziomie 8,65 mln zł, co oznacza spadek o około 17,4 mln zł w porównaniu z sezonem poprzednim, gdy klub był w Ekstraklasie. Największy ubytek dotyczył wpływów z centralnych praw medialnych i marketingowych, które zmniejszyły się o około 10,9 mln zł. Przychody komercyjne zmalały do około 3,9 mln zł, a wpływy z dnia meczowego spadły do 0,61 mln zł. Po wyłączeniu transferów przychody Mielca wyniosły 6,43 mln zł i były najniższe w ligowej stawce.

Główne różnice między oboma klubami

Choć Stal Rzeszów miała istotnie wyższe przychody, Stal Mielec przeznaczyła więcej środków na wynagrodzenia pierwszej drużyny. W sumie koszty płac Mielca wyniosły 7,81 mln zł, z których około 6,9 mln zł trafiło bezpośrednio do pierwszego zespołu. W Rzeszowie na wynagrodzenia ogółem przeznaczono 10,87 mln zł, ale na pierwszy zespół przypadało mniej niż w Mielcu. Frekwencja meczowa obu klubów była zbliżona — średnio 3050 widzów w Rzeszowie i 3016 w Mielcu — jednak przychody z dnia meczowego różniły się: 1,19 mln zł dla Stali Rzeszów i 0,61 mln zł dla Stali Mielec. Rzeszowianie mieli dodatni bilans dnia meczowego na poziomie 0,63 mln zł, a Mielczanie odnotowali ujemny bilans -0,19 mln zł.

Porównanie wybranych wskaźników

Poniżej zestawiono kluczowe wartości dla czterech klubów wskazanych w raporcie.

KlubPrzychody ogółemKoszty wynagrodzeń ogółemKoszty akademiiŚrednia frekwencja
Stal Rzeszów27,88 mln zł10,87 mln zł14,44 mln zł3050
Stal Mielec8,65 mln zł7,81 mln zł0,69 mln zł3016
Wisła Kraków56,01 mln zł34,90 mln zł1,97 mln zł27 020
Wieczysta Kraków49,13 mln zł32,13 mln zł0,55 mln zł2641

W sezonie 2025/2026 kluby I ligi osiągnęły wzrost przychodów i wyraźne zróżnicowanie modeli finansowych — od dużych wpływów dnia meczowego u Wisły Kraków po model komercyjny Wieczystej. W przypadku Stali Rzeszów skala działalności akademii decyduje o strukturze przychodów i kosztów. Stal Mielec natomiast odczuła skutki spadku z najwyższej ligi i wykazała znaczny spadek wpływów.

Najczęstsze pytania

Ile wyniosły łączne przychody klubów Betclic 1 Ligi w sezonie 2025/2026?
Łączne przychody klubów objętych raportem osiągnęły 360,2 mln zł.
Jakie były przychody Stali Rzeszów i ile wydano na akademię?
Stal Rzeszów wykazała 27,88 mln zł przychodów ogółem, a koszty prowadzenia akademii wyniosły 14,44 mln zł.
O ile spadły przychody Stali Mielec po relegacji z Ekstraklasy?
Przychody Stali Mielec zmniejszyły się z około 26,1 mln zł do 8,65 mln zł, co daje spadek o około 17,4 mln zł.

Materiały na portalu są opracowywane przy wsparciu AI.

Kinga Sikora

Nazywam się Kinga Sikora i w redakcji podkarpackisport.pl odpowiadam za dział Sport. Śledzę rozgrywki lokalnych klubów, wyniki, transfery i zaplecze sportowe na Podkarpaciu — od ekstraklasowych spotkań po amatorskie ligi i biegi masowe.

Czytaj również