Wyniki XII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach

W dniach 20 – 22 lipca w Tarnobrzegu tenisiści stołowi grający na wózkach z Czech, Słowacji, Serbii, Ukrainy, Rosji, Białorusi i Polski rywalizowali w XII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg  2018.

W turnieju drużynowym, który był rozgrywany po raz pierwszy na tych zawodach, wystąpiło 20 zespołów, które rozgrywały w pierwszej fazie zawodów mecze w 4 grupach by następnie systemem pucharowym wyłonić zwycięzców. W finale turnieju drużynowego spotkały się zgodnie z przewidywaniem dwie drużyny z reprezentacji kraju, POL1 Rafał Lis/Krzysztof Żyłka (klasa 4) z POL2 Mariusz Czerwiński/Maciej Nalepka (klasa 3). Po wygraniu gry deblowej przez POL2, w następnej grze Mariusz Czerwiński przegrywa z Rafałem Lisem i o wyniku meczu decyduje pojedynek Krzysztofa Żyłki z Maciejem Nalepką. Po zaciętej i emocjonującej walce wgrywa 3:2 Żyłka pieczętując zwycięstwo 2:1 w tym finale POL1.

W kolejnych dwóch dniach zawodów rozgrywano turniej indywidualny gdzie zawodniczki i zawodnicy walczyli o podium w sześciu klasach startowych. W turnieju indywidualnym w klasie łączonej kobiet 2-4 zwyciężyła zawodniczka z Serbii Ana Prvulovic przed swoją rodaczką Milica Veljkovic i Czeszką Spomenka Habetinkova. W klasie 1 zawodników najbardziej poszkodowanych sprawnościowo zwyciężył Rosjanin Dmitriy Lavrov przed Słowakiem Martinem Barbierik i Mateuszem Walskim z IKS Jezioro Tarnobrzeg.

W finale klasy 2 spotkali się dwaj zawodnicy z reprezentacji Polski Rafał Czuper i Tomasz Jakimczuk, których mecze są zawsze zacięte i wyrównane. Tym razem zwyciężył Rafał pokonując 3:2 (8, -9, 6, -9, 6) Tomka.
Finał klasy 3 to pojedynek reprezentanta Polski Macieja Nalepki z Mladenem Ciric, w którym to zawodnik IKS-u miał małe problemy w pierwszym secie z groźnym zawodnikiem z Serbii lecz trzy następne wgrywa zdecydowanie i cały mecz 3:1 (-11, 8, 7, 5).

W finale klasy 4 dochodzi do kolejnego meczu dwóch Polaków, w którym Krzysztofa Żyłka po pojedynku stojącym na wysokim poziomie pokonuje wiecznego rywala i kolegę z drużyny Rafała Lisa 3:2 (12, 3, -6, -6, 5).

W półfinale kategorii Open spotkały się dwie pary z Polski, Lis z Czerwińskim i Nalepka z Żyłką. Do gry finałowej awansowali Maciej Nalepka i Rafał Lis, którzy rozegrali mecz wyłaniający nie tylko zwycięzcę tej kategorii ale też najlepszego zawodnika turnieju. Zwyciężył Rafał Lis pokonując 3:1 (-10, 7, 5, 7) Macieja Nalepkę i tym samym został MVP – najlepszym zawodnikiem XII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg  2018