Więcej olimpijczyków z Podkarpacia?


REKLAMA: PodkarpackiSport.pl

Po IO w Pyongchang planowana jest wielka reforma polskiego sportu. Zmiany zakładają przeniesienie głównego „ciężaru” szkolenia z klubów na uczelnie wyższe.

Zanosi się na duże zmiany w polskim sporcie. Ministerstwo Sportu przygotowuje reformę szkolenia, na której najwięcej skorzystają młodzi zdolni.

Reforma zakłada, że każdy młody sportowiec chcący rozwijać swój talent w danej dyscyplinie będzie miał w swoim województwie uczelnię, która specjalizuje się w jego sporcie.

Z planów wynika, że zmieniona zostanie również forma rywalizacji o Mistrzostwo Polski w kategorii młodzieżowców i w niektórych dyscyplinach również juniorów. Obecne Akademickie Mistrzostwa Polski będą główną i jedyną imprezą medalową, której wyniki będą decydować na przykład o kwalifikacjach na Mistrzostwa Europy, Świata, czy Igrzyska Olimpijskie.

Zmieniony zostanie tym samym sposób finansowania sportu. Polskie związki sportowe zostaną pozbawione części środków, które do tej pory otrzymywały na szkolenie młodzieży i cała pula skierowana zostanie na uczelnie wyższe.

Szkoły dostaną środki na odpowiednie wyposażenie zaplecza sportowego w niezbędny, bardzo dobry, sprzęt treningowy oraz, co ważniejsze, otrzymają również fundusze na zatrudnienie najlepszych trenerów.

Symulacja przydziału dyscyplin do poszczególnych uczelni na Podkarpaciu wygląda następująco:
– Uniwersytet Rzeszowski – lekkoatletyka, siatkówka, akrobatyka sportowa, łucznictwo, zapasy,
– Politechnika Rzeszowska – tenis stołowy, pływanie, skoki do wody, badminton,
– PWSZ w Sanoku – hokej na lodzie, łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo,
– PWSZ w Krośnie – szermierka, biathlon, boks
– Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu – karate, kickboxing
– PWSZ w Tarnobrzegu – piłka nożna, żeglarstwo
– PWST-E w Jarosławiu – piłka ręczna
– Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Stalowej Woli – koszykówka, tenis ziemny
– Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle – judo

Zmiany mają się rozpocząć od roku szkolnego 2018/2019 i przewiduje się, że pełny wygląd nowa struktura osiągnie w roku olimpijskim 2020.


P.S. Powyższy tekst jest oczywiście żartem prima aprilisowym. A szkoda. Bo może wtedy mniej utalentowanych zawodników wyjeżdżałoby studiować poza nasz region.