Weronika Wiktor tuż za podium Pucharu Europy


REKLAMA: PodkarpackiSport.pl

W Bratysławie (Słowacja) odbył się Puchar Europy kadetów w szermierce. Świetnie zaprezentowali się mielczanie: Weronika Wiktor i Piotr Urban.

Trenująca na codzień w Sokole Mielec Weronika Wiktor rozpoczęła udział w Pucharze od turnieju indywidualnego. W fazie grupowej wygrała trzy z sześciu pojedynków i awansowała do fazy głównej. W niej podopieczna trenera Zbigniewa Żoli odpadła w pierwszej rundzie przegrywając ze Słowaczką Patricie Proksikovą 11:15 i została sklasyfikowana na 170. miejscu (na 306 startujących).

To niepowodzenie zrekompensowała sobie w rywalizacji drużynowej. Polki w składzie z Weroniką Wiktor, Patrycją Frystacką, Glorią Klughardt i Anną Wieczorek dotarły aż do półfinału, pokonując po drodze: Węgierki (45:33), Greczynki (45:41), Francuzki (45-40) i Ukrainki (45:44). Na drodze do finału stanęła drużyna Stanów Zjednoczonych, która nie dała naszym szpadzistkom większych szans, wygrywając 45:32. W pojedynku o brąz Polki uległy Rosjankom 38:45.

W turnieju szpadzistów dobrze spisał się Piotr Urban. Zawodnik MKS Gryf Mielec zwyciężył swoją grupę, wygrywając pięć z sześciu pojedynków. W fazie pucharowej odprawił z kwitkiem kolejno: Amerykanina Zachari Levy’ego (15:7), Niemca Ian-Etienne Kolditza (15:6) oraz Norwega Eliasa Draugedalena (15:8). W 1/16 Piotr trafił na głównego faworyta zawodów, rozstawionego z nr 1. Rosjanina Kirilla Gurova. Niestety nie było niespodzianki. Gurov zwyciężył 15:7, a później triumfował w całym turnieju. Mielczanin został sklasyfikowany na 23 miejscu.

W turnieju rywalizował również Paweł Urban. W fazie grupowej wygrał trzy pojedynki. W turnieju głównym stoczył tylko jeden pojedynek, przegrywając z Rosjaninem Nikitą Khomenko (13:15).

W turnieju drużynowym zespół polski, z Piotrem w składzie, pokonał w drugiej rundzie Norwegów 45:28, ale w kolejnym meczu przegrał z Rosjanami 32:45 i zakończył zmagania na 19. miejscu.

Fot.: PTG Sokół 1893 Mielec