Szermierz z Mielca na podium Pucharu Świata Juniorów


REKLAMA: PodkarpackiSport.pl

W serbskim Šabacu odbył się Puchar Świata Juniorów w szermierce. Liderem polskiej Drużyny był zawodnik PTG Sokół 1893 Mielec – Wojciech Lubieniecki.

Wojtek udanie rozpoczął rywalizację indywidualną. Wygrał pięć z sześciu pojedynków grupowych i do fazy pucharowej wyszedł rozstawiony z nr. 24. Niestety już w pierwszym pojedynku tej fazy niespodziewanie przegrał 15-13 z Norwegiem Ferdinandem Eliassenem (152) i zakończył rywalizację na 71. miejscu. Rywalizowało 225 zawodników.

Zawodnik PTG Sokół 1893 Mielec powetował sobie ten nieudany start w rywalizacji drużynowej. Reprezentanci Polski (w składzie : Lubieniecki, Kołańczyk, Zbierada, Kałużyński) przegrali tylko jeden mecz z późniejszymi triumfatorami – Włochami i zdobyli brązowe medale. Duży udział miał w tym sukcesie Lubieniecki. W pierwszym meczu z Arabią Saudyjską (wygranym 45-24) dwa pojedynki wygrał 9-2 oraz 5-1 i jeden zremisował 5-5. W kolejnej rundzie Polacy pokonali zespół USA 45-37 i ponownie Wojtek zwyciężył w dwóch z trzech pojedynków (4-5, 9-5, 5-2).

We wspomnianym półfinale z najlepszą drużyną turnieju – Włochami, Lubieniecki zdobył najwięcej punktów dla naszej drużyny (16), ale to nie wystarczyło do zwycięstwa. Polacy przegrali 36-45 i pozostała im walka o brąz z Francuzami. Podopieczny trenera Zbigniewa Żoli kończył mecz. Wszedł na planszę przy stanie 35-32 dla naszej reprezentacji. Po bardzo widowiskowym pojedynku, obfitującym w trafienia, przy remisie 44-44 zadał zwycięskie pchnięcie i dał Polsce trzecie miejsce w turnieju.