Siedem medali MPJ – złoto Wojtunik i dublet Żywko

We Włocławku odbywają się mokre Mistrzostwa Polski Juniorów w lekkiej atletyce. W niesprzyjających warunkach wybornie zaprezentowali się Szymon Żywko i Klaudia Wojtunik.

Pierwszego dnia Mistrzostw żaden z reprezentantów Podkarpacia nie stanął na podium.Najlepsze miejsca zajęli Bartłomiej Uchman (CWKS Resovia) –  szósty w pchnięciu kulą (16.16) oraz Weronika Kantor (MUKLA Dębica), która była trzecia w finale B biegu na 100 m (12.31).

Drugi dzień rozpoczął się od dwóch medali w chodzie kobiet na 10 km. Wiktoria Raś (LKS Stal Mielec) zajęła drugie, a Maria Cich (MUKLA Dębica) trzecie miejsce. Zwyciężyła Zuzanna Drygalska (CMKL Człuchów).

0,01 sek. zabrakło do medalu Radosławowi Maciągowi. Biegacz UKS Tiki-Taka Kolbuszowa zajął czwarte miejsce w finale biegu na 400 m, uzyskując czas 48.87. Na tym samym dystansie wśród kobiet w Finale A szóste miejsce zajęła Małgorzata Osiecka (KKS Victoria Stalowa Wola) – 57.28, a Finał B zwyciężyła Wiktoria Wrońska (UKS Tiki-Taka Kolbuszowa) – 57.75. W finale rzutu młotem dobrze wypadła Karolina Kusak (LKS Stal Mielec), która z wynikiem 48.74 m zajęła piąte miejsce. Ósme miejsce w biegu na 800 m zajęła Agnieszka Dybka (KKS Victoria Stalowa Wola) – 2:17.72.

Na zakończenie niedzielnych zmagań dwójka naszych reprezentantów stanęła na podium. Tym razem w biegu na 800 m mężczyzn. Dzięki świetnemu finiszowi na ostatniej prostej zwyciężył Szymon Żywko (KKS Victoria Stalowa Wola) z czasem 1:54.04, który wyprzedził Patryka Koryckiego z Grudziądza (1:54.35) i Szymona Ziębę z UKS Tiki-Taka Kolbuszowa (1:54.42).

Żywko i Zięba zdominowali również podium biegu na 1500 m, rozgrywanego trzeciego dnia Mistrzostw. Na 400 metrów przed metą Szymon Zięba został zamknięty i zepchnięty na odległą ósmą pozycję, ale na przeciwległej prostej rozpoczął fenomenalny finisz. Lepszą pozycję w końcówce biegu wypracował sobie Szymon Żywko, który pilnował pierwszej pozycji i po profesorsku przyspieszył 150 metrów przed metą, nie dając rywalom cienia szansy na zwycięstwo. Tuż za nim na metę wpadł odrabiający skutecznie straty Zięba. Czas zwycięzcy to 3:58.04.

Ostatni medal dla Podkarpacia zdobyła Klaudia Wojtunik w biegu na 100 m ppł. Zawodniczka CWKS Resovii uzyskała trzeci czas eliminacji i pewnie awansowała do finału. Decydujący bieg odbył się w bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych, przy padającym deszczu. Podopieczna trenera Janusza Mazura świetnie wystartowała i utrzymując równy rytm biegu nie pozwoliła się wyprzedzić drugiej na mecie Zuzannie Hulisz (MKL Toruń). Czas Klaudii to 13.79.

Ostatniego dnia na uwagę zasługuje kilka wyników naszych reprezentantów. Paweł Kolano (MKL Sparta Stalowa Wola) zajął czwarte miejsce w rzucie młotem (56.32), Filip Kostkiewicz (KS Komunalni Sanok) zajął szóste miejsce w konkursie skoku wzwyż (1.94), Roksana Ficak (UKS Tempo 5 Przemyśl) zajęła siódme miejsce w rzucie dyskiem (37.33), również siódmy był Stanisław Lebioda (KKS Victoria Stalowa Wola) w biegu na 5000 m (15:38.13). Drugie miejsce w Finale B biegu na 200 m z czasem 22.50 zajął Albert Komański (KS Komunalni Sanok), a wśród kobiet na tym samy dystansie czwarta w Finale B była Weronika Kantor (MUKLA Dębica – 25.48).