RIO. Złoto Rafała Wilka i Karoliny Pęk


REKLAMA: PodkarpackiSport.pl

Rafał Wilk i Karolina Pęk zostali Mistrzami podczas rozgrywanych w Rio de Janeiro Igrzysk Paraolimpijskich. Zobacz jak poszło wszystkim naszym reprezentantom.

Kolarstwo
Kolarz ręczny ZKS Stali Rzeszów Rafał Wilk (H4) wraca z Brazylii z dwoma medalami. W jeździe indywidualnej na czas wyprzedził o 10 sek. Austriaka Thomasa Fruhwirtha i o blisko minutę Niemca Vico Merkleina. To już trzeci złoty medal olimpijski Wilka. Dwa poprzednie zdobył cztery lata temu w Londynie. Były żużlowiec wystartował również w wyścigu ze startu wspólnego, zdobywając srebrny medal. Lepszym o 3 sekundy okazał się wspomniany wcześniej Merklein. Końcówka była bardzo zacięta. Ósmy zawodnik stracił do zwycięzcy zaledwie 11 sekund.

Tenis stołowy
Ogromny sukces odniosła młoda tenisistka stołowa IKS Jezioro Tarnobrzeg Karolina Pęk (Klasa 9), zdobywając brązowy medal indywidualnie i złoty drużynowo.

W rywalizacji indywidualnej Karolina wygrała wszystkie trzy pojedynki w fazie grupowej i awansowała do fazy medalowej z pierwszego miejsca. Niestety w półfinale przegrała z Chinką Liu Meng 2-3. W meczu o trzecie miejsce przegrywała już 0-2 z zawodniczką gospodarzy Danielle Rauen. Na szczęście kolejne partie padły łupem naszej zawodniczki, która wygrała je do 9 i dwukrotnie do 5.

Drużynowo Polki okazały się bezkonkurencyjne! W finale ich rywalkami były Chinki. Pierwszy pojedynek deblowy (Karolina grała w parze z Natalią Partyką) padł łupem Azjatek 1-3. Do remisu w meczu doprowadziła Natalia wygrywając 3-0. O medalu rozstrzygnął pojedynek Karoliny z Lina Lei. Nasza zawodniczka świetnie rozpoczęła od wygrania pierwszych dwóch setów do 6 i do 8. W trzecim to Chinka zwyciężyła do 9, ale ostatnia partia była Karoliny i złote medale trafiły do Polek. We wcześniejszych fazach turnieju Polki pokonały Francuzki 2-1 i Brazylijki 2-0.

Niestety nie udało się wygrać żądnego pojedynku innemu naszemu tenisiście – Krzysztofowi Żyłce (Klasa 4-5). W turnieju indywidualnym przegrał on oba pojedynki grupowe – z Koreańczykiem Young Gun Kimem 0-3 i Słowakiem Peterem Mihalikiem 2-3. W turnieju drużynowym Polska z Krzysztofem w składzie przegrała w pierwszej rundzie z Nigerią 1-2.

Z kolei Maciej Nalepka (Klasa 3) zajął w fazie grupowej turnieju indywidualnego drugie miejsce, dzięki wygranej z Hiszpanem Miguelem Rodriguezem Martinezem 3-2. W fazie pucharowej trafił na rozstawionego Chińczyka Panfeng Feng,  którym przegrał 0-3.

W turnieju drużynowym Nalepka zwyciężył w swoim pojedynku 3-2 z Tajlandczykiem. Niestety była to jedyna wygrana w tym meczu i nasza reprezentacja przegrała 1-2 i odpadła z turnieju.

Pływanie
Na podium nie udało się stanąć pływakowi z Tarnobrzega Jackowi Czechowi. W Rio wystartował na dwóch dystansach: 50 i 100 m stylem grzbietowym. Najpierw na dłuższym dystansie zajął siódme miejsce, a następnie na 50 metrów poprawił się o jedna pozycję.