Qian Li Mistrzynią Europy !

Zawodniczka KTS Siarka Tarnobrzeg Qian Li została w hiszpańskim Alicante Mistrzynią Europy. To pierwsze indywidualne mistrzostwo w historii polskiego tenisa stołowego.

Chinka z polskim paszportem gładko przebrnęła pierwsze dwie rundy pokonując 4:0 kolejno Belgijkę Lise Lung oraz Austriaczkę Amelię Solja. W trzeciej rundzie „Mała”, nie bez kłpotów, zwyciężyła Rosjankę Polinę Mikhailovą 4:2. Nieco łatwiejszą przeszkodą była w ćwierćfinale Rumunka Bernadetta Szocs, chociaż trzeci set zakończył się jej triumfem 16:14. Cały mecz był jednak pod kontrola Li, która wygrała go 4:1.

W półfinale na tarnobrzeżankę czekała dobrze jej znana Katarzyna Grzybowska-Franc. Obie Polki wielokrotnie spotykały się przy stole, ale Qian nigdy takiego pojedynku nie przegrała. Nie inaczej było w Alicante. „Mała” zwyciężyła w pięciu setach, ale aż trzy z nich kończyły się na przewagi.

W finale rywalką Qian Li była również dobrze jej znana, do niedawna koleżanka klubowa, Ukrainka Margaryta Pesotska. Niespodziewanie walkę o złoto lepiej rozpoczęła rywalka, która zwyciężyła w dwóch pierwszych partiach do 8  i do 10. Jednak od kolejnego seta inicjatywę przejęła Li i wygrała pozostałe partie kolejno do 6, 6, 2 i 2, dzięki czemu zdobyła pierwsze w historii polskiego tenisa stołowego indywidualne Mistrzostwo Europy. Należy dodać, że trenerem polskiej kadry od niedawna jest Zbigniew Nęcek, a jego asystentką jest Kinga Stefańska.