Paweł Pieprzak Mistrzem Europy

W estońskim Tallinie odbyły się 23. Mistrzostwa Europy w Sumo. Reprezentanci Podkarpacia zdobyli w nich siedem medali.

Mistrzostwa Europy odbywały się w kategoriach juniorów (do 21 lat i do 23 lat) oraz seniorów.

W najmłodszej grupie wiekowej brązowy medal w kategorii 60 kg wywalczyła Patrycja Jezuwid. Zawodniczka LUKS Syrena Gnojnica przegrała pierwszą walkę z późniejszą triumfatorką Ukrainką V. Odintsovą, ale w repasażach nie miała sobie równych i wróciła z Mistrzostw z medalem.

W kategorii do 70 kg również brąz zdobył Hubert Dęborowski. Sumoka LUKS Lubzina rozpoczął zmagania od porażki z Węgrem M. Bartą, ale podobnie jak Patrycja w repasażach wygrał dwa pojedynki z Estończykiem M. Ottokarem i Węgrem P. Buzasem i stanął na najniższym stopniu podium.

W kategorii do 100 kg nie powiodło się Jakubowi Nowakowskiemu (LUKS Lubzina). Podopieczny trenera Andrzeja Jedynaka przegrał oba swoje pojedynki. Niepowodzenie powetował sobie starszej kategorii do 23 lat, gdzie pokonał Gruzina G. Burjanadze oraz Węgra T. Molnara. Uległ dopiero w finale Azerowi C. Samadovowi, kończąc Mistrzostwa ze srebrnym medalem.

Przemysław Kubisztal był trzecim naszym reprezentantem, który przegrał pierwszą walkę (z Rosjaninem A. Banzaraktsaevem), a mimo to zakończył Mistrzostwa z brązowym medalem, dzięki wygraniu trzech walk w repasażach – z M. Saartisem (EST), M. Bertą (HUN) i P. Sikorą (POL).

Piąte miejsca w kategoriach do lat 23 zajęły zawodniczki Syreny Gnojnica Klaudia Pieprzak (55 kg) i Patrycja Jezuwid (60 kg).

W rywalizacji seniorów zawodnicy z Podkarpacia zdobyli dwa medale.

Mistrzem Europy w kat. 70 kg został Paweł Pieprzak (Syrena Gnojnica). Podopieczny trenera Ryszarda Prokopa w drodze do złotego medalu pokonał kolejno: D. Helda (GER), O. Kozyrieva (UKR), S. Kuzhugeta (RUS) i O. Riabyshyna (UKR). Piąte miejsce w tej samej kategorii zajął Hubert Dęborowski.

Klaudia Pieprzak rozpoczęła zmagania w kat. 55 kg od pokonania Bułgarki L. Kromovej, ale w ćwierćfinale przegrała z Rosjanką V. Karpishiną. W decydującym o brązowym medalu zawodniczka z Gnojnicy okzała się lepsza od Ukrainki Kariny Kucher i wróciła z Mistrzostw z krążkiem na szyi.

Po raz pierwszy od wielu lat bez medalu indywidualnego wraca z Mistrzostw Magdalena Macios. Zawodniczka z Lubziny przegrała walkę ćwierćfinałową z Ukrainką Aliną Duzhenko, następnie pokonała Norweżkę Bugge, by w decydującej walce o brązowy medal ulec koleżance z kadry – Aleksandrze Rozum. Sporym pocieszeniem dla Magdy był brązowy medal wywalczony w drużynie.

Dopiero siódme miejsce zajął Jacek Piersiak (Sumoka Rzeszów) w kategorii Open. Bez zwycięstwa w Tallinie zmagania zakończyła Aleksandra Darłak (Gnojnica)