OOM. Piotr Urban Mistrzem Polski, Gryf Mielec drugi


REKLAMA: PodkarpackiSport.pl

W Krakowie odbyły się finały Olimpiady Młodzieży w szermierce. Dobrze zaprezentowali się nasi szpadziści, zdobywając dwa medale.

Gdyby nie jedna porażka w fazie grupowej, można byłoby napisać, że był to perfekcyjny turniej dla Piotra Urbana. Szpadzista MKS Gryf Mielec w turnieju głównym wygrał cztery kolejne pojedynki, nie pozwalając żadnemu z rywali zdobyć nawet 10 punktów. W finale Piotr pokonał Jakuba Cieślika (PKSzerm Warszawa) 15:9 i zdobył złoty medal, który jest dla niego ukoronowaniem najlepszego sezonu w karierze.

Blisko medalu był Paweł Urban. Niestety w pojedynku ćwierćfinałowym przegrał z Bartoszem Kitlińskim (Olimp Lublin) 7:15 i zakończył Olimpiadę na piątym miejscu.

O pechu może mówić Maciej Kaźmierski, który trafił na fenomenalnie dysponowanego Piotra Urbana już w pierwszej rundzie fazy turniejowej i odpadając został sklasyfikowany na 28 miejscu. Wyżej zmagania zakończył Stanisław Dziura. Szermierz PTG Sokół 1893 Mielec zajął 12 miejsce. Najsłabiej wypadł Kacper Frydrych (Sokolik MOSiR Krosno) nie awansując do turnieju głównego.

Nasza jedynaczka w rywalizacji dziewcząt – Weronika Wiktor została sklasyfikowana na 12. miejscu. Zawodniczka Sokoła Mielec wygrała 4 z 6 pojedynków grupowych, a w turnieju głównym przegrała w 1/8.

Zespół Gryfu Mielec, w składzie Maciej Kaźmierski, Szymon Tarachanowicz, Paweł Urban i Piotr Urban, dzięki dobrym wynikom indywidualnym, został rozstawiony w turnieju drużynowym z numerem pierwszym. Mając pierwszą rundę wolną, mielczanie pokonali w ćwierćfinale WKS Kolejarz Wrocław 45:30, a w półfinale Olimp Lublin 45:37. W finale ich przeciwnikiem byli szpadziści PKSzerm Warszawa. Rywale rozpoczęli od wysokiego prowadzenia 15:9 po trzech pojedynkach indywidualnych. Wygrana Pawła Urbana w kolejnej potyczce aż 9:5 dawała nadzieję na korzystny wynik. Niestety szermierze PKSzerm kontrolowali przebieg wydarzeń, utrzymując bezpieczną przewagę i zwyciężając ostatecznie 45:37. Mielczanie zakończyli turniej drużynowy ze srebrnym medalem.