OOM. Gabriela Torba i Wiktoria Miąso Mistrzyniami Polski

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w lekkiej atletyce. Świetnie spisali się reprezentanci Podkarpacia, którzy nie tylko zdobyli 6 medali, ale prawie wszyscy poprawiali swoje rekordy życiowe.

Wiktoria Miąso była faworytką konkursu skoku wzwyż i rolę tę pełniła godnie. Pierwszą zrzutkę zanotowała na wysokości 1.74, gdy pozostałe rywalki zakończyły już swój udział w konkursie. Ostatecznie zwyciężyła z wynikiem 1.78 i została Mistrzynią Polski Juniorów Młodszych.

Bardzo miłą niespodziankę sprawiła Gabriela Torba. Zawodniczka LKS Stali Mielec zwyciężyła w rywalizacji w trójskoku. Od drugiej serii zajmowała drugie miejsce (11.65) za Joanną Mosiek (Kadet Rawicz), która skoczyła 11.88. Tyle właśnie wynosił rekord życiowy Gabrieli do… piątej serii. Wtedy to mielczanka skoczyła na odległość 12.08, która dała jej Mistrzostwo Polski. Początkowo ten skok został zakwestionowany przez sędziów, którzy uważali że był spalony, ale odwołanie trenerów było skuteczne. Chwilę później zawodniczka potwierdziła, że należy jej się złoty medal, skacząc ponownie dalej od rywalki – 11.95.

Dwa medale i oba srebrne zdobył sprinter Oliwer Wdowik. Zawodnik CWKS Resovii najpierw pewnie awansował do finału 100 m, uzyskując w eliminacjach wynik 10.89, a kilka godzin później pobiegł najszybszy bieg w swojej dotychczasowej karierze i z czasem 10.84 został Wicemistrzem Polski. Taki sam scenariusz miała jego rywalizacja na dwukrotnie dłuższym dystansie. Zarówno w eliminacjach jak i w finale poprawiał swój najlepszy czas na tym dystansie. Wynik 21.77 dał mu srebrny medal, choć zadecydowała o tym dopiero fotokomórka. Należy zauważyć, że Oliwer jest rok młodszy od swoich rywali i za rok będzie ponownie walczył o medale w kategorii U-18.

Srebro wywalczyła również sztafeta 4×400 m KKS Victorii Stalowa Wola. Dziewczyny biegnące w składzie: Wiktoria Dul, Judyta Zwolińska, Kamila Waliłko, Wanessa Krzyżewska uzyskały czas 3:54.14.

Brązowy medal w rzucie młotem zdobył Dawid Piłat. Zawodnik LKS Stali Mielec dwukrotnie przekroczył odległość 70 metrów, a w tym najdłuższym rzucie młot poleciał o 83 cm poza tę linię.

Dobrze spisały się nasze sprinterki Alicja Struzik (LKS Stal Mielec) i Emilia Dąbek (KKS Victoria Stalowa Wola). Na 100 m obie pobiły swoje rekordy życiowe odpowiednio 12.10 i 12.17. W finale nasze biegaczki zajęły miejsca tuż za podium – Struzik była czwarta, a Dąbek piąta. Tylko 0,08 sekundy zabrakło Alicji do medalu na 200 m. Czas 24.93 dał jej jednak tylko czwarte miejsce. Emilia nie ukończyła finałowego biegu.

Piąte miejsce w finale biegu na 400 m zajęła Wanessa Krzyżewska. Biegaczka KKS Victorii Stalowa Wola na tych Mistrzostwach dwukrotnie pobiła swój rekord życiowy – najpierw w eliminacjach, a następnie w finale, gdzie uzyskała wynik 57.30. Na tym samym miejscu sklasyfikowani zostali również Marcin Jachym w skoku wzwyż (1.98) oraz Emilia Czapka (oboje CWKS Resovia) na 800 m – 2:12.97 PB.

Szósty w biegu na 3000 m był Szymon Góżkowski (KKB MOSiR Krosno), który uzyskał czas 9:14.42.

Siódme miejsca zajęli Michał Matyja (CWKS Resowia) w rzucie dyskiem (46.81) oraz Agnieszka Chorzępa w biegu na 1500 m z przeszkodami. Zawodniczka KKB MOSiR Krosno ustanowiła swój nowy rekord życiowy 5:14.63. Na 13. miejscu sklasyfikowana została Katarzyna Przydział (CWKS Resovia).

Również na siódmym miejscu chód na 5 km ukończyła Patrycja Rusek (LKS Stal Mielec), 14. była Kornelia Korb (LKS Stal Mielec), a 17. Zuzanna Szetela (LKS Resovia Rzeszów)

Ósme miejsce w biegu na 3 000 m zajęła Nikola Matysik (KKB MOSiR Krosno), ustanawiając swój nowy rekord życiowy 10:38.86. W tym samym biegu Monika Węgrzyn (UKS Tiki-Taka Kolbuszowa) była 16. (11:02.20).

Dziewiąta w finale oszczepu była zawodniczka KS Komunalni Sanok Oliwia Pelczarska, która rzuciła oszczep na odległość 40.24. Miejsce niżej sklasyfikowany został Michał Mierzwa (KKS Victoria Stalowa Wola), który posłał oszczep na odległość 51.12.

O pechu może mówić Gabriela Filar. Zawodniczka CWKS Resovii uzyskała ósmy czas eliminacji biegu na 400 m ppł (65.12), ale w swojej serii była dopiero czwarta i nie uzyskała awansu do finału A. W finale B nie ukończyła swojego biegu.

Dwunaste miejsce w biegu na 2 km z przeszkodami zajął Dominik Kijowski z KB Kroscienko Wyżne, uzyskując czas 6:29.21, który jest jego nowym rekordem życiowym. Na tym samym miejscu konkurs trójskoku ukończył Jakub Koczera (Komunalni Sanok) uzyskując nowy rekord życiowy 12.95.

W finałach B biegu na 100 i 110 m przez płotki czwarta była Daria Plizga – 14.53 PB, a siódme miejsca zajęli Gabriela Filar – 14.81 PB oraz Rafał Nadłonek – 15.25 – wszyscy CWKS Resovia.