Niepokonane Niedźwiadki Mistrzami Polski U18

W Przemyślu odbył się finałowy turniej Mistrzostw Polski U18 w koszykówce. Nie było mowy o gościnności Niedźwiadków na własnym parkiecie.

Turniej w hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zgromadził najlepsze drużyny w kraju w kategorii U18. Jednym z faworytów byli podopieczni trenera Daniela Puchalskiego. I nie zawiedli.

W pierwszym meczu Niedźwiadki Hensfort Przemyśl pokonały Śląsk Wrocław 100:73. Po pierwszej, wyrównanej kwarcie, w kolejnych przewaga gospodarzy zaczęła się powiększać i po trzeciej partii była już „bezpieczna” (20 punktów). Najlepszym strzelcem meczu był Szymon Janczak – zdobywca 27 punktów.

Drugi mecz z Polonią Warszawa miał bardzo podobny przebieg – wyrównany początek i rosnąca przewaga Niedźwiadków od drugiej kwarty. Ostateczny wynik to zwycięstwo przemyślan 103:76. Tym razem ciężar zdobywania punktów wzięli na siebie trzej gracze: Szymon Janczak (20), Kacper Walciszewski (18) i Paweł Strzępek (18).

Ostatnim grupowym przeciwnikiem Niedźwiadków był ich główny rywal w walce o medale – Aseco Gdynia. Po lepszym początku gości, mecz się wyrównał i najczęstszym wynikiem na tablicy był remis. W trzeciej kwarcie gospodarze zbudowali solidną przewagę, która wynosiła nawet 16 punktów (57:41 w 26. min.). Jak się okazało nie była ona wystarczająca, bo na 37 sekund przed końcem meczu Asseco zbliżyło się na jeden punkt (73:72). Dzięki rzutom osobistym Rafała Serwańskiego zwycięstwo należało jednak do Hensfortu.

Niesamowicie dramatyczny przebieg miał mecz półfinałowy z Treflem Sopot. Rywale od początku meczu kontrolowali jego przebieg utrzymując przewagę, która w 16. minucie wynosiła już 10 punktów (34:22). Końcówka pierwszej połowy należała jednak do przemyślan, którzy głównie za sprawą pary Comlak-Strzępek odrobili straty z nawiązką i zakończli pierwszą część meczu prowadzeniem 39:36. Po przerwie Niedźwiadki kontynuowały dobrą grę i utrzymywały kilkupuntowe prowadzenie, które na 5 min. przed końcem meczu wynosiło 8 punktów (65:57). Jednak o tym, kto awansuje do finału zadecydowała końcówka, ponieważ 50 sekund przed końcem sopocianie doprowadzili do remisu (74:74), a po chwili wyszli na prowadzenie. Decydujące o awansie do finału okazały się cztery wykorzystane rzuty osobiste najpierw przez Strzępka (13 pkt.), a 3 sekundy przed końcem meczu przez Complaka (17 pkt.). Do wyróznionych zawodników należy dodać również Szymona Janczaka, który zdobył tzw. double-double, rzucając 14 pkt. i zbierając 12 piłek z tablic.

Finał był rewanżem za ostatni mecz grupowy. Tym razem jego przebieg był zupełnie inny. Niedźwiadki, grając jak z nut, niemal roznieśli Asseco Gdynia w pierwszej połowie, prowadząc do przerwy aż 45:22. Gdynianie wyszli na trzecią kwartę wyjątkowo zmotywowani i sukcesywnie, powoli, ale skutecznie zaczęli odrabiać straty. Po trzech kwartach przewaga gospodarzy wynosiła już tylko 9 punktów (53:44). W ostatniej partii przemyślan dopadła jakaś niemoc. W tej partii trafili tylko cztery razy z akcji (ostatni raz 4 min, przed końcem meczu). Na szczęście przewaga wypracowana w pierwszej połowie wystarczyła i to Niedźwiadki zostały Mistrzami Polski U18 wygrywając ostatecznie 64:61.

Trzech zawodników Hensfortu otrzymało wyróżnienia indywidualne. Najlepszym zawodnikiem został Rafał Serwański, a w Pierwszej Piątce znaleźli się Paweł Strzępek i Szymon Janczak.