Niepokonane Niedźwiadki Mistrzami Polski U18


REKLAMA: PodkarpackiSport.pl

W Przemyślu odbył się finałowy turniej Mistrzostw Polski U18 w koszykówce. Nie było mowy o gościnności Niedźwiadków na własnym parkiecie.

Turniej w hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zgromadził najlepsze drużyny w kraju w kategorii U18. Jednym z faworytów byli podopieczni trenera Daniela Puchalskiego. I nie zawiedli.

W pierwszym meczu Niedźwiadki Hensfort Przemyśl pokonały Śląsk Wrocław 100:73. Po pierwszej, wyrównanej kwarcie, w kolejnych przewaga gospodarzy zaczęła się powiększać i po trzeciej partii była już „bezpieczna” (20 punktów). Najlepszym strzelcem meczu był Szymon Janczak – zdobywca 27 punktów.

Drugi mecz z Polonią Warszawa miał bardzo podobny przebieg – wyrównany początek i rosnąca przewaga Niedźwiadków od drugiej kwarty. Ostateczny wynik to zwycięstwo przemyślan 103:76. Tym razem ciężar zdobywania punktów wzięli na siebie trzej gracze: Szymon Janczak (20), Kacper Walciszewski (18) i Paweł Strzępek (18).

Ostatnim grupowym przeciwnikiem Niedźwiadków był ich główny rywal w walce o medale – Aseco Gdynia. Po lepszym początku gości, mecz się wyrównał i najczęstszym wynikiem na tablicy był remis. W trzeciej kwarcie gospodarze zbudowali solidną przewagę, która wynosiła nawet 16 punktów (57:41 w 26. min.). Jak się okazało nie była ona wystarczająca, bo na 37 sekund przed końcem meczu Asseco zbliżyło się na jeden punkt (73:72). Dzięki rzutom osobistym Rafała Serwańskiego zwycięstwo należało jednak do Hensfortu.

Niesamowicie dramatyczny przebieg miał mecz półfinałowy z Treflem Sopot. Rywale od początku meczu kontrolowali jego przebieg utrzymując przewagę, która w 16. minucie wynosiła już 10 punktów (34:22). Końcówka pierwszej połowy należała jednak do przemyślan, którzy głównie za sprawą pary Comlak-Strzępek odrobili straty z nawiązką i zakończli pierwszą część meczu prowadzeniem 39:36. Po przerwie Niedźwiadki kontynuowały dobrą grę i utrzymywały kilkupuntowe prowadzenie, które na 5 min. przed końcem meczu wynosiło 8 punktów (65:57). Jednak o tym, kto awansuje do finału zadecydowała końcówka, ponieważ 50 sekund przed końcem sopocianie doprowadzili do remisu (74:74), a po chwili wyszli na prowadzenie. Decydujące o awansie do finału okazały się cztery wykorzystane rzuty osobiste najpierw przez Strzępka (13 pkt.), a 3 sekundy przed końcem meczu przez Complaka (17 pkt.). Do wyróznionych zawodników należy dodać również Szymona Janczaka, który zdobył tzw. double-double, rzucając 14 pkt. i zbierając 12 piłek z tablic.

Finał był rewanżem za ostatni mecz grupowy. Tym razem jego przebieg był zupełnie inny. Niedźwiadki, grając jak z nut, niemal roznieśli Asseco Gdynia w pierwszej połowie, prowadząc do przerwy aż 45:22. Gdynianie wyszli na trzecią kwartę wyjątkowo zmotywowani i sukcesywnie, powoli, ale skutecznie zaczęli odrabiać straty. Po trzech kwartach przewaga gospodarzy wynosiła już tylko 9 punktów (53:44). W ostatniej partii przemyślan dopadła jakaś niemoc. W tej partii trafili tylko cztery razy z akcji (ostatni raz 4 min, przed końcem meczu). Na szczęście przewaga wypracowana w pierwszej połowie wystarczyła i to Niedźwiadki zostały Mistrzami Polski U18 wygrywając ostatecznie 64:61.

Trzech zawodników Hensfortu otrzymało wyróżnienia indywidualne. Najlepszym zawodnikiem został Rafał Serwański, a w Pierwszej Piątce znaleźli się Paweł Strzępek i Szymon Janczak.

MVP
Rafał Serwański (Hensfort Przemyśl)

Pierwsza piątka turnieju finałowego
Paweł Strzępek (Hensfort Przemyśl)
Szymon Janczak (Hensfort Przemyśl)
Grzegorz Kamiński (Asseco Gdynia)
Mateusz Kaszowski (Asseco Gdynia)
Marcin Woroniecki (Biofarm Basket Junior Poznań)

Najlepszy punktujący
Aleksander Lewandowski (Biofarm Basket Junior Poznań)