Nasi w Rio – ich droga na Igrzyska

W lutym tego roku, na naszej stronie uruchomiliśmy cykl „Kandydaci do Rio”. Przedstawiliśmy sylwetki zawodników, którzy naszym zdaniem mieli realne szanse na wyjazd na Igrzyska Olimpijskie. Na bieżąco informowaliśmy o ich startach i walce o minima i kwalifikacje. Piątce spośród nich to się udało.

Oto przedstawienie sylwetek naszych olimpijczyków oraz ich droga po kwalifikację – chronologicznie.

Rafal_AugustynRafał Augustyn

LKS Stal Mielec, trener – Krzysztof Augustyn
Lekkoatletyka, chód na 50 km.

Rafał był pierwszym zawodnikiem z naszego województwa, który wywalczył przepustkę do Rio. W swoim pierwszym starcie na 50 km w słowackich Dudincach uzyskał czas 3:43.22, zdobył złoty medal Mistrzostw Polski oraz wypełnił minimum PZLA. Dla Rafała będą to już trzecie Igrzyska (Pekin, Londyn). 8. miejsce na światowych listach.

Paulina_BuziakPaulina Buziak

LKS Stal Mielec, trener – Stanisław Zioło
Lekkoatletyka, chód na 20 km
.

Paulina rozpoczęła sezon w marcu od zdobycia złotego medalu na Halowych Mistrzostwach Polski w Spale na dystansie 3 km. Kwalifikację olimpijską uzyskała 9 kwietnia podczas Wielomeczu chodziarskiego w czeskich Podiebradach. W chodzie na 20 km zajęła drugie miejsce z czasem 1:30.36. Swoją dobrą dyspozycję potwierdziła na Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy, gdzie zdobyła złoty medal na tym samym dystansie. Dla Pauliny będzie to drugi udział w Igrzyskach Olimpijskich (Londyn). 31. miejsce na światowych listach.

Li_QianQian Li

KTS Spar-Zamek Tarnobrzeg, trener – Zbigniew Nęcek
Tenis stołowy, singiel i drużynowo

Liderka drużyny Mistrzyń Polski z Tarnobrzega od lat ma miejsce w światowej czołówce tenisistek stołowych. Wprawdzie jej tegoroczne starty w turniejach World Tour nie przyniosły jej miejsc na podium w singlu, ale turniej kwalifikacyjny w szwedzkim Halmstad przebrnęła wzorowo. Dzięki wolnej pierwszej rundzie rywalizację zaczęła od fazy pucharowej. Kluczowy okazał się pojedynek półfinałowy z Ukrainką Margarytą Pesotską (66. w rankingu). „Mała” po wygraniu dwóch pierwszych setów przegrała trzy kolejne. Szósty set był decydujący. Qian zwyciężyła w nim 11:9 i ostatecznie przełamała Ukrainkę. Ostatni set Polka wygrała do jednego. W finale ze Szwedką Li Fen nie straciła seta i wywalczyła kwalifikację olimpijską. Będą to dla niej trzecie Igrzyska (Pekin, Londyn). 32. miejsce w światowym rankingu.

Matylda_KowalMatylda Kowal

CWKS Resovia Rzeszów, trener – Piotr Kowal
Lekkoatletyka, 3000m z przeszkodami
.

Matylda rozpoczęła sezon na stadionie w połowie maja od startu w Rehlingen na nieolimpijskim dystansie 2000 m z przeszkodami i zajęła drugie miejsce. Dwa tygodnie później pobiegła fenomenalnie na mityngu Flanders Cup w belgijskim Oordegem. W biegu zajęła 3. miejsce, ale uzyskany czas 9:40.39 był o blisko 5 sek. lepszy od minimum kwalifikacyjnego. Swoją kapitalną formę potwierdziła tydzień później w Pradze, gdzie ponownie uzyskała wynik poniżej minimum – 9:42.56 i tym samym zapewniła sobie prawo startu w Rio de Janeiro. Przypieczętowaniem był srebrny medal na Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy. Matylda wystąpi na Igrzyskach po raz drugi (Londyn). 54. miejsce na światowych listach.

Danuta_UrbanikDanuta Urbanik

KKS Victoria Stalowa Wola, trener – Mirosław Barszcz
Lekkoatletyka, 1500 m
.

Była najbardziej „zapracowana” spośród kandydatów walczących o upragnione Rio. Od początku roku wystartowała w 6 imprezach halowych i 9 na stadionie. Sezon rozpoczęła już w styczniu startem w Luksemburgu. Na Halowych Mistrzostwach Polski zdobyła dwa złote medale na 800 i 1500 m, dzięki czemu pojechała na Halowe Mistrzostwa Świata w Portland. Tam w biegu na 1500 m zajęła 9. miejsce bijąc w eliminacjach swój rekord 4:09.41. Starty na stadionie zaczęły się obiecująco od 4:08.05 i trzeciego miejsca w Ostrawie, ale na kolejnych mityngach jej czasy oscylowały wokół 4:09. Na Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy Danuta zdobyła brązowy medal z czasem 4:09.24. I gdy wydawało się, że minimum jest chyba nie do „złamania”, kilka dni później udało się! 29 czerwca na mityngu w fińskim Turku podopieczna Mirosława Barszcza zwyciężyła bieg z czasem 4:06.58, poprawiając swój rekord życiowy i uzyskując wymarzone minimum. Danuta w naszym gronie jest jedyną debiutantką. Igrzyska w Rio będą pierwszymi w jej karierze. 49. miejsce na światowych listach.

Na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro pojedzie jeszcze trójka zawodników reprezentująca na co dzień kluby z naszego regionu. Tenisistka stołowa KTS Spar-Zamek Tarnobrzeg Kinga Stefańska będzie zawodniczka rezerwową, natomiast w składzie reprezentacji siatkarzy znajduje się dwóch zawodników Asseco Resovii Rzeszów: Fabian Drzyzga oraz Piotr Nowakowski.

Na koniec nie możemy nie wspomnieć o pechu Andrzeja Rzeszutka. Skoczek do wody Stali Rzeszów o kwalifikację dla Polski walczył w Rio podczas zawodów Pucharu Świata w lutym tego roku. Zajął w nim 23 miejsce, a zgodnie z zasadami kwalifikacji przepustki wywalczyli zawodnicy, którzy jeszcze nie mieli kwalifikacji i zajęli miejsca do 34. Niestety nieprecyzyjność regulaminu sprawiła, że zmniejszono liczbę zawodników startujących w konkurencji trampoliny 3-metrowej i Andrzeja na Igrzyskach nie zobaczymy.