Trzy Mistrzynie w Lublinie

Lublin był gospodarzem 94. Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Pięć medali, w tym trzy złote zdobyły podkarpackie lekkoatletki.

Mistrzostwa odbyły się na nowo wyremontowanym obiekcie, a najlepsi polscy zawodnicy rywalizowali przy komplecie publiczności.

Tradycją już jest, że imprezę mistrzowską otwierają chodziarze i chodziarki. Wśród pań walkę o złoty medal rozstrzygnęły między sobą Paulina Buziak i Katarzyna Zdziebło. Obie zawodniczki LKS Stal Mielec były poza zasięgiem pozostałych rywalek. Zwyciężyła Paulina z czasem 22:50.68, wyprzedzając Katarzynę o blisko pół minuty. Czwarta na metę przyszła Kinga Majchrowicz (CWKS Resovia).

Mistrzynią Polski w biegu na 3 000 m z przeszkodami została Matylda Kowal. Zawodniczka CWKS Resovii obroniła tytuł sprzed roku. Zwycięstwo rozstrzygnęło się jednak dopiero na linii mety, na której rzeszowianka, po piorunującym sprincie, okazała się szybsza od Alicji Konieczek (WMLKS Nadorze Powodowo) o 0,09 sekundy!

Matylda Kowal stawała na podium w Lublinie dwukrotnie. Na zakończenie Mistrzostw wystartowała w biegu na 5 000 m i wróci do domu z brązowym medalem na tym dystansie (16:29.86). 10. miejsce w tym samym biegu zajęła Anna Wójcik (KKS Victoria Stalowa Wola) 16:55.30.

Anna Sabat zwyciężyła w biegu eliminacyjnym na 800 m, uzyskując czas 2:08.71. W finale zawodniczka CWKS Resovii okazała się bezkonkurencyjna i zdobyła tytuł Mistrzyni Polski. Wygrała w czasie 2:06.14, wyprzedzając bardziej doświadczoną i bardziej utytułowaną Angelikę Cichocką (SKLA Sopot).

Piąta w konkursie skoku wzwyż kobiet była Wiktoria Miąso. Juniorka młodsza CWKS Resovii uzyskała wynik zbliżony do swojego rekordu życiowego – 1.78.

Ósme miejsce w biegu na 3 km z przeszkodami mężczyzn zajął Patryk Marszałek. Zawodnik CWKS Resovii uzyskał czas 9:23.17. Marszałek wystartował również w biegu na 5 km, w którym poprawił swój rekord życiowy 14:50.08 i zajął 9. miejsce.

Nie udało się zakwalifikować do finału żadnemu z naszych 800-metrowców. Szymon Żywko (KKS Victoria Stalowa Wola) został sklasyfikowany na 12. miejscu (1:53.76), a Szymon Zięba (UKS Tiki-Taka Kolbuszowa) był 16. – 1:54.49.

W biegu na 100 m i na 200 m 18. miejsca zajęła Emilia Dąbek (KKS Victoria Stalowa Wola), uzyskując odpowiednio czasy: 12.21 i 24.89. W sprincie 21. była Magdalena Niemczyk (UKS Tiki-Taka Kolbuszowa) – 12.38.