Niedźwiadki Sanok Mistrzami Polski Juniorów

W Sanoku odbył się turniej finałowy Mistrzostw Polski Juniorów w 2019 roku. Niedźwiadki okazały się niegościnne i wywalczyły złote medale.

Sanoczanie niespełna miesiąc temu wywalczyli srebrny medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, czyli w o dwa lata młodszej kategorii wiekowej. Teraz ta sama drużyna, wzmocniona trzema starszymi zawodnikami wykorzystała zdobyte doświadczenie i wywalczyła złote medale Mistrzostw Polski Juniorów.

Pierwszym rywalem w Grupie A był grający w I lidze Stoczniowiec Gdańsk. Zaczęło się od szybkiego prowadzenia gości 2:0 po 11 minutach gry. W pierwszych sekundach drugiej tercji gdańszczanie podwyższyli wynik na 3:0. Odpowiedź Niedźwiadków była natychmiastowa – minutę później Konrad Filipek otworzył wynik dla sanoczan. W 30. minucie bramkę na 2:3 zdobył Damian Ginda. Trzecia tercja rozpoczęła się, podobnie jak druga, od gola gości – było 2:4. Wydawało się, że Stoczniowiec ma mecz pod kontrolą. A jednak. Między 50. a 51. min Konrad Filipek i Maciej Witan doprowadzili do remisu 4:4. O zwycięstwie musiała rozstrzygnąć seria rzutów karnych. Te lepiej wykonywali gdańszczanie, zwyciężając w nich 3:2.

Bardzo ważny mecz sanoczanie wygrali w drugim dniu turnieju. Pojedynek z Cracovią od początku do końca toczył się „na styku”. Wynik spotkania otworzyli goście w 7. minucie meczu. 100 sekund później było 1:1, po golu Konrada Filipka. Niespełna dwie minuty upłynęły, gdy Niedźwiadki wyszły na prowadzenie, za sprawą trafienia Szymona Dobosza. Po przerwie znowu krakowianie pierwsi wpisali się na listę strzelców doprowadzając do remisu 2:2. Taki stan nie trwał długo. Po golu w 30. minucie Jakuba Bukowskiego miejscowi ponownie wyszli na prowadzenie. Ostatnia partia była najbardziej emocjonująca. Tym razem to sanoczanie pierwsi trafili do siatki rywali. W 45. min. uczynił to Bartosz Florczak. Cracovia odpowiedziała golem kontaktowym w 48. min. W 54. min. Jakub Bukowiecki wyprowadził Niedźwiadki na dwubramkowe prowadzenie 5:3, ale 43 sekundy później wynik brzmiał już tylko 5:4. Pomimo prób, rywalom nie udało się doprowadzić do remisu i mecz zakończył się zwycięstwem Niedźwiadków Sanok.

Ostatni mecz grupowy z Polonią Bytom miał zadecydować, która z tych drużyn zagra w półfinale. Sanoczanie szybko wyjaśnili sprawę. Po dwóch golach Szymona Dobosza i jednym Tymoteusza Glazera i Jakuba Bukowskiego, Niedźwiadki prowadziły w połowie meczu 4:0. Rywalom udało się wprawdzie zniwelować straty do dwóch bramek, ale trafienie na 5:2 Macieja Witana w 47. minucie odebrało im nadzieje na sukces w tym meczu. Niedźwiadki Sanok zameldowały się w półfinałach Mistrzostw Polski Juniorów.

Rywalem sanoczan w półfinale był zwycięzca Grupy B – GKS Jastrzębie. W pierwszej tercji liczni na Arenie Sanok kibice (ponad 1000 osób!) obserwowali wymianę „ciosów”. Na dwa trafienia gości odpowiedzieli Tymoteusz Glazer i Jakub Bukowski. Kluczowa dla losów meczu okazała się druga partia. Dwukrotnie Szymon Dobosz i raz Konrad Filipek wyprowadzili Niedźwiadki na bezpieczne prowadzenie. Na początku trzeciej tercji Szymon Fus dołożył jeszcze jednego gola i w 47. minucie było 6:2. Rywale próbowali jeszcze cokolwiek zmienić, jednak udało im się zdobyć jedynie dwa gole. Wynik 6:4 oznaczał awans UKS Niedźwiadków Sanok do finału Mistrzostw Polski Juniorów.

Pojedynek finałowy to rewanż za pierwszy mecz w Grupie A. Wtedy po karnych zwyciężył Stoczniowiec. Tym razem szybko się okazało, że taki scenariusz nie ma szans na realizację. 51 sekund potrzebowali sanoczanie na otworzenie wyniku meczu. Uczynił to Konrad Filipek po udanej kontrze razem z Jakubem Bukowskim i Louisem Miccoli. W 13. minucie na 2:0 podwyższył wynik Jakub Bukowski. Druga tercja to pełna dominacja gospodarzy. Karol Biłas, Jakub Bukowiecki i Maciej Witan wyprowadzili Niedźwiadki na prowadzenie 5:0. Dopiero w końcówce drugiej partii Stoczniowiec otworzył swój wynik, po golu Krystiana Mocarskiego. W ostatniej tercji „gonić” wynik powinni goście, tymczasem to nadal sanoczanie przeważali. Na sześć minut przed końcem Damian Ginda postawił kropkę nad „i”. UKS Niedźwiadki Sanok zostali Mistrzami Polski Juniorów!