Lubieniecki Wicemistrzem Świata


REKLAMA: PodkarpackiSport.pl

W bułgarskim Plovdiv odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w szermierce. Srebrny medal zdobyła polska drużyna z Wojciechem Lubienieckim w składzie.

W Mistrzostwach wzięła udział dwójka naszych szermierzy: Wojciech Lubieniecki (PTG Sokół 1893 Mielec) oraz Paulina Wilaszek (SKS Radomyśl Wielki).

Wielki sukces odniósł Lubieniecki, który wraz drużyną szpadzistów zdobył srebrny medal. W finale nasza reprezentacja przegrała z liderami listy światowej – Włochami. Polacy rozpoczęli turniej od drugiej rundy i wygranej 45:35 z Finami. Bardzo zacięty pojedynek nasi szermierze stoczyli z Czechami, wygrywając 43:42. Wojtek miał duży wkład w ćwierćfinałową wygraną z Francją. Polacy zwyciężyli 45:39, a wychowanek Zbigniewa Żoli miał aż siedem trafień. W półfinale nasi juniorzy, po zaciętym boju, pokonali USA 40:38 i awansowali do wielkiego finału. W nim pewne zwycięstwo 45:32 odnieśli faworyci – Włosi.

Wojtek wystąpił również w rywalizacji indywidualnej. W fazie grupowej zwyciężył w pięciu z sześciu walk i jako zwycięzca grupy awansował do fazy pucharowej, gdzie w pierwszej rundzie pokonał zawodnika z Hong Kongu Chun-Ho Kam 15:10. Niestety druga runda była jego ostatnią. Przegrał w niej z Argentyńczykiem Aleksandrem Camargo 9:15, zajmując ostatecznie 42. miejsce w mistrzostwach.

Duży sukces odniosła również Paulina Wilaszek. Zawodniczka Szkolnego Klubu Sportowego z Radomyśla Wielkiego, a obecnie studentka  pierwszego roku we Wrocławiu zajęła czwarte miejsce w rywalizacji drużynowej juniorek. Polki w pierwszej rundzie pokonały Chile 45:27. W drugiej zwyciężyły z zespołem Kanady 45:41, a w ćwierćfinale pokonały Rosję 45:37. W półfinale przegrały z Włoszkami 33:45. Również przegraną skończył się pojedynek o brązowy medal, w którym Amerykanki zwyciężyły 45:37.

W rywalizacji indywidualnej juniorek Wilaszek rozpoczęła zmagania od trzech zwycięstw i trzech porażek w fazie grupowej. Paulina zakończyła swój udział w turnieju na drugiej rundzie. W pierwszej pokonała Meksykankę Jocelyn Cruz 15:12, by w kolejnej rundzie ulec zdecydowanie zawodniczce z Izraela Yanie Botvinik 5:15. Ostatecznie została sklasyfikowana na 50. miejscu.

Na zdjęciu: Wojciech Lubieniecki (z lewej)