„Jedynacy” Mistrzami Europy

Ogromnym sukcesem zakończyły się Mistrzostwa Europy Juniorów w sumo. W estońskim Rakvere podopieczni trenera Andrzeja Jedynaka zdobyli cztery medale.

W Estonii o medale Mistrzostw Europy walczyli młodzicy, kadeci i juniorzy. Pierwszego dnia w zmaganiach najmłodszych sumoków (U-14) na podium stanęli Kacper Magdoń i Maciej Nowakowski. Polska drużyna, z nimi w składzie, zajęła drugie miejsce w rywalizacji drużynowej. Wcześniej obaj nie mieli szczęścia indywidualnie, zajmując piąte miejsca w swoich kategoriach wiekowych.

Pechowy był drugi dzień Mistrzostw, w którym rywalizowali kadeci. Trzy zawodniczki z Lubziny: Faustyna Gondek (65 kg), Izabela Woźny (50 kg) i Gabriela Warchoł (45 kg). były blisko podium, ale wszystkie przegrały pojedynki o brązowy medal i zakończyły zmagania na piątych miejscach.

Wszystko zrekompensowała niedziela i rywalizacja juniorów. Podopieczni Andrzeja Jedynaka zdobyli dwa złote medale i jeden brązowy. Po raz czwarty z rzędu tytuł Mistrza Europy wywalczył Hubert Dęborowski (70 kg). Złoto zdobył również Adrian Gondek (80 kg), a na najniższym stopniu podium w turnieju drużynowym stanął Jakub Nowakowski.

To kolejna duża impreza w sumo, z której zawodnicy LUKS Lubzina wracają „z tarczą”. Nie jest przypadkiem, że od lat stają oni na podium wszystkich imprez krajowych i międzynarodowych. Ogromna w tym zasługa trenera Andrzeja Jedynaka, który wychował już dziesiątki medalistów w tej dyscyplinie. Gratulujemy i liczymy na to, że „Jedynacy” jeszcze długo będą nas cieszyć swoimi sukcesami.

Na estońskich Mistrzostwach nasz region reprezentowali również sumici z Syreny Gnojnica i oni równiez stawali na podium. Srebrny medal w kat. 55 kg juniorek wywalczyła Patrycja Jezuwid, na najniższym stopniu podium stanął Karol Rojek (młodzik), a w drużynie kadetów swój udział w srebrnym medalu miał Witold Medygrał. Pozostałym zawodnikom nie udało się stanąć na podium: Jakub Oleś (młodzik) był piąty, a Klaudia Fąfara (kadetka) zajęła 9. miejsce.