Jadwiga Sochaj i Ewa Solarz mistrzyniami świata w wushu

W Pruszkowie odbyły się 2. Mistrzostwa Świata w Taijiquan – jednym z systemów chińskich sztuk walki wushu. Na podium stawali zawodnicy z Podkarpacia.

W Mistrzostwach wzięło udział 340 zawodników z 31 krajów, a wśród nich 12-osobowa reprezentacja Polski. Jej trenerem i kierownikiem był Robert Mrózek z Nan-Bei Tygrys Rzeszów.

Nasi reprezentanci wywalczyli łącznie 13 medali. Dwukrotną złota medalistką została Jadwiga Sochaj z Nan-Bei Biały Żuraw Tarnobrzeg. Zwyciężyła W kategorii Masters Kobiet w formie ręcznej (24 ruchy) i w formie z mieczem (32 ruchy). Mistrzynią Świata została również Ewa Solarz (Nan-Bei Tygrys Rzeszów), która okazał się najlepsza w tradycyjnej formie ręcznej – styl sun. Ewa stanęła na podium również w tradycyjnej formie ręcznej – styl yang, zdobywając srebrny medal.

Aż trzy medale wywalczyła rzeszowianka Anna Kubiak. Reprezentująca Warszawską Szkołę Wushu Sportowego zawodniczka stawała na podium w formach sportowych (konkurencjach mistrzowskich). Srebrny medal wywalczyła w formie z mieczem chen, natomiast dwa brązowe medale w formie ręcznej (40 ruchów) i formie z mieczem 42 (ruchy).

Taijiquan to najpopularniejsza z form wushu, uprawiana głównie rekreacyjnie przez setki milionów osób na całym świecie. Trenujący pracują nad koordynacją ciała w układach ruchowych. Ćwiczą bez broni lub z bronią, jaką może być szabla, włócznia, halabarda, sztylet, kij czy wachlarz. Zaletą takich treningów jest ogólne wzmocnienie organizmu.