Jacek Czech Mistrzem Europy

„Zaszczyt, duma, honor wysłuchać Pierwszy raz w życiu Mazurka Dąbrowskiego” – tak emocjonalnie zareagował Jacek Czech na swój pierwszy w karierze tytuł Mistrza Europy.

W Dublinie (IRL) odbyły się Mistrzostwa Europy w pływaniu osób z niepełnosprawnościami. Jednym z reprezentantów Polski na tych Mistrzostwach był Jacek Czech.

Pływak trenujący na co dzień w Tarnobrzegu w Integracji – Stowarzyszeniu Sprawnych Inaczej i Przyjaciół  to wielokrotny uczestnik i medalista Mistrzostw Europy, Świata i Igrzysk Paraolimpijskich. Jednak to właśnie w Dublinie po raz pierwszy w swojej karierze stanął na najwyższym stopniu podium! Stało się tak po jego ostatnim starcie na tych Mistrzostwach. Jacek zwyciężył bowiem w swojej koronnej konkurencji na 100 m stylem grzbietowym. W wyścigu tym uzyskał czas 2:11.36 i wyprzedził Greka Aristeidisa Makrodimitrisa o osie sekund i Ukraińca Antona Kola o szesnaście.

Dla Jacka Czecha to najlepsze Mistrzostwa Europy w karierze. Oprócz wspomnianego złota, wcześniej dwukrotnie stawał na podium.

W pierwszym swoim starcie zajął drugie miejsce i zdobył srebrny medal na dystansie 50 m stylem grzbietowym, uzyskując czas 1:05.22. Należy zauważyć, że do zwycięzcy Greka Makrodimitrisa stracił zaledwie… 0,15 sekundy, a nad trzecim na mecie Włochem Francesco Bettellą miał ponad 5 sekund przewagi.

Nasz reprezentant zajął również trzecie miejsce w wyścigu na 200 m stylem dowolnym. Pływak z Tarnobrzega ponownie uznał wyższość Greka Makrodimitrisa oraz Ukraińca Romana Bondarenki.