Historyczny Puchar Europy dla Sajdutki


REKLAMA: PodkarpackiSport.pl

W Centrum  Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” rozegrano VII edycję Pucharu Europy w Karate Tradycyjnym. Po raz pierwszy w swojej karierze sięgnęła po niego zawodniczka Akademii Karate Tradycyjnego Agnieszka Sajdutka.

W tych niezwykle prestiżowych zawodach rywalizowali najlepsi karatecy z Europy wytypowani przez swoje federacje. Do walki o trofeum stanęli reprezentanci: Armenii, Czech, Litwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Ukrainy i Polski.

Zarówno podczas eliminacji, jak i finałów nie brakowało walk stojących na wysokim poziomie, gdyż w tym roku wszyscy karatecy do zawodów przygotowani byli wyjątkowo solidnie. Najwięcej emocji dostarczyły jednak pojedynki finałowe. Zwłaszcza bój o pierwszą lokatę wśród kobiet, w którym zmierzyły się dwie reprezentantki Polski – aktualna mistrzyni świata z Genewy Maria Depta z TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki i  nieco mniej doświadczona Agnieszka Sajdutka z AKT Rzeszów. Choć przed ich spotkaniem więcej szans dawano mistrzyni świata, to rzeszowianka po niezwykle zaciętym pojedynku sięgnęła pierwszy raz w swojej karierze po Puchar Europy.

To mój debiut i pierwszy Puchar Europy w karierze. Jak opadną emocje, będę mogła na chłodno wszystko ocenić, bo teraz trudno mi powiedzieć, czy walka była dobra. – powiedziała zwyciężczyni po zakończonej rywalizacji. – Marysia jest bardzo trudną przeciwniczką. Ciężko się z nią walczy, bo jest bardzo czujna, zawsze bardzo skoncentrowana i szybka. Cieszę się z wygranej, ale czuję niedosyt. Zadowolona jestem z kata, ale wiem, że mogłam lepiej zawalczyć.

Polacy zdominowali Puchar Europy. W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Damian Tomasik (TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki). Zachwycony rywalizacją Polaków był wiceprezes PZKT Andrzej Maciejewski, który podkreślał, że młodzi zawodnicy znakomicie sprawdzają się w tak prestiżowej rywalizacji. Ambasador karate w Polsce Waldemar Chachulski zauroczony był zaś zwłaszcza walką Agnieszki Sajdutki i Marii Depty, która dostarczała emocji do ostatniej minuty ich spotkania.

Wyniki VII Pucharu Europy w Karate Tradycyjnym 2016
Kobiety:
1. Agnieszka Sajdutka (Polska, AKT w Rzeszowie)
2. Maria Depta (Polska, TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki)
3. Jelena Stanojevic (WFF, Serbia)
4. Tereza Kleiblova (Czechy)
5.-8.
Juste Baltrusaityte (Litwa)
Kathrin Hubatsch (Niemcy)
Kristina Shevchenko (Ukraina)
Camelia Valcenal (WFF, Rumunia)

Mężczyźni:
1. Damian Tomasik (Polska, TS „Sokół” Aleksandrów Łódzki)
2. Narek Iskandaryan (Armenia)
3. Damian Pawlik (Polska, KK Pruszków)
4. Anatolii Kuzmenko (Ukraina)
5.-8.
Pranciscus Ambrazas (Litwa)
Ohanyan Artsrun (WFF, Armenia)
Gennadii Golubchikov (Rosja)
Florin Muresan(WFF, Rumunia)

Źródło: Polski Związek Karate Tradycyjnego