EYBL. Europejska koszykówka na przemyskim parkiecie

Do hali Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zawitały czołowe młodzieżowe drużyny Europy. Wśród nich Niedźwiadki Hensfort Przemyśl czuły się jak ryby w wodzie i wygrały trzy z czterech meczów.

Turniej w Przemyślu był już drugim dla Niedźwiadków w tegorocznej edycji Europejskiej Młodzieżowej Ligi Koszykówki. Pierwszy odbył się w listopadzie w Szczecinie i w nim koszykarze Hensfortu wygrali trzy pojedynki (z BCM Orli Prostejov, Keila KK i London United) i przegrali jedynie z gospodarzami King BC Szczecin.

Pierwszym rywalem był włoski Oxygen Orange1 Bassano, późniejszy triumfator turnieju. Gospodarze dyktowali warunki gry przez większość pierwszej połowy. Niestety coś się zacięło w tej drużynie w 15. minucie meczu przy stanie 35:30. Od tego momentu do przerwy przemyślanie rzucili zaledwie 4 punkty przy aż 19 rywali. Druga połowa to próba odrobienia strat. Niemal się to udało i na 27 sekund przed końcem meczu wynik brzmiał 86:83 dla przyjezdnych. Niestety faworyci nie dali sobie odebrać wygranej i zakończyli mecz wynikiem 92:83. Najwięcej punktów dla Niedźwiadków zdobyli Kacper Walciszewski (27) i Jakub Complak (19).

Właściwie bez historii był drugi mecz Hensfortu z węgierskim Nyiregyhazi Sportcentrum. Już pierwsza kwarta wyjaśniła, kto zwycięży w tym meczu (32:4 dla Niedźwiadków), a kolejne tylko powiększały przewagę. Ostatecznie mecz zakończył się pogromem 110:33. Najwięcej punktów rzucili: Complak (20), Kucharski (20), Janczak (18).

Chyba najlepszy mecz w turnieju gospodarze rozegrali przeciwko Akademii Koszykówki z Rzymu – STP Stellazzurra. W pierwszej połowie wynik niemal cały czas oscylował wokół remisu i po 20 minutach na tablicy widniał rezultat 53:53. Trzecia kwarta należała jednak już do miejscowych. Lepsza obrona i dobra skuteczność pozwoliły im odskoczyć od rywali na dziesięć punktów (77:67 po trzech kwartach). Niestety w połowie ostatniej części gry Włosi niemal zniwelowali różnicę (85:83). Mądrze rozegrana końcówka i świetna skuteczność na linii rzutów wolnych pozwoliła przemyślanom odnieść ważne zwycięstwo 99:93. Liderami zespołu byli Walciszewski (24), Janczak (24) i Strzępek (23).

W ostatnim pojedynku rywalem Hensfortu była niepokonana dotąd w rozgrywkach EYBL – ROSA Radom. Niespodziewanie wysoko zwycięsko z tej batalii wyszli gospodarze, którzy „ustawili” sobie spotkanie pierwszą kwartą, w której znokautowali rywali aż 25:6. W kolejnych kwartach miejscowi utrzymywali bezpieczną przewagę i zwyciężyli wysoko 82:59. Najlepiej punktującymi byli: Janczak (28), Walciszewski (17) i Strzępek (17), który zanotował tzw. „double-double” zbierając 10 piłek z tablicy.

MVP turnieju został Szymon Janczak, a w najlepszej piątce znalazł się Kacper Walciszewski. Warto dodać, że po dwóch rozegranych turniejach obaj są odpowiednio na 7. i na 6. miejscu w klasyfikacji najlepiej punktujących. Drugi wśród najlepiej asystujących jest Bartosz Kosior (śr./mecz 5,13), a piątym najlepszym zbierającym jest Paweł Strzępek (śr./mecz 9,88). Hensfort z bilansem 6-2 zajmuje 7. miejsce na 18 drużyn.

Wyniki turnieju EYBL w Przemyślu:
Oxygen Orange1 (ITA)Niedźwiadki Hensfort Przemyśl 92:83 (21:24, 28:15, 24:18, 19:26)
Nyiregyhazi Sportcentrum (HUN) – Niedźwiadki Hensfort Przemyśl 33:110 (4:32, 9:27, 13:22, 7:29)
Niedźwiadki Hensfort Przemyśl – STP Stellazzurra (ITA) 99:93 (30:27, 23:26, 24:14, 22:26)
Niedźwiadki Hensfort Przemyśl – ROSA Piotrówka Radom 82:59 (25:6, 16:18, 21:25, 20:10)

Europejska Młodzieżowa Liga Basketu

European Youth Basketball League (EYBL) powstała w 1998 roku. Jej celem było stworzenie możliwości rywalizacji dla drużyn młodzieżowych z krajów nadbałtyckich. W pierwszym roku uczestniczyło tylko 6 klubów. Obecnie liga zrzesza 28 krajów z całej Europy, a udział w niej bierze blisko 200 klubów w 5 grupach wiekowych.