Danuta Urbanik: Wszystko idzie zgodnie z planem


REKLAMA: PodkarpackiSport.pl

Podczas Mityngu Copernicus Cup w Toruniu zawodniczka KKS Victoria Stalowa Wola Danuta Urbanik poprawiła swój rekord życiowy w biegu na 1500 m i uzyskała minimum na Halowe Mistrzostwa Świata. Rozmawialiśmy z nią zaraz po tym biegu.

PS: Bardzo dobre starty na początku sezonu halowego zwieńczone rekordem życiowym w Toruniu oznaczają, że dobrze przepracowałaś okres przygotowawczy. Jak on wyglądał?

Danuta Urbanik: – Sezon przygotowawczy zaczęłam bardzo wcześnie bo pod koniec września. Nie miałam długiego roztrenowania. Dużą uwagę skupiliśmy z trenerem na wytrzymałości i sile biegowej.

Wynik poniżej 4:10 oznacza, że spełniłaś minimum na Halowe Mistrzostwa Świata. Jaki cel postawisz sobie w Portland?

Jeszcze się z Trenerem Mirosławem Barszczem zastanawiamy nad startem w HMŚ, więc póki co nie mam wyznaczonego celu.

Czy „życiówka” i awans na Mistrzostwa Świata to realizacja założonego przed sezonem planu? Tak miało być, czy to jednak zaskoczenie?

Wszystko idzie zgodnie z planem. Przede wszystkim zależało nam na poprawieniu rekordu życiowego. Tak się składa, że to też kwalifikacja. Cieszą nas efekty ciężkiej pracy.

Igrzyska w Rio to cel numer jeden w tym roku dla większości sportowców. Jaka jest Twoja „ścieżka olimpijska”. Co musisz zrobić, jakie czasy uzyskać by polecieć latem do Brazylii?

Każdy sportowiec marzy o Igrzyskach Olimpijskich. Aby mi się to udało, muszę poprawić swój rekord życiowy i wypełnić minimum kwalifikacyjne, które wynosi 4.06 oraz znaleźć się w trójcę najlepszych w Polsce.

Jakie są Twoje najbliższe plany startowe.

– Teraz wybieram się na obóz do Spały i może pod koniec obozu wystartuje tam na 800m. A tak to dopiero na Halowych Mistrzostwach Polski (5-6 marca br. – przyp. autora).

Na co w tym sezonie stać Danutę Urbanik?

Tego jeszcze nie wiem. Ale wiem, że stać mnie na szybkie bieganie i mam nadzieję, że w tym sezonie to pokażę.

Dziękujemy za wywiad. Na stronach PodkarpackiSport.pl będziemy informować o dokonaniach Danuty Urbanik na polskich i światowych bieżniach.