Brzozowscy zawodnicy ju-jitsu wicemistrzami świata


REKLAMA: PodkarpackiSport.pl

Bracia Łukasz i Marcin Szubowie, zawodnicy Brzozowskiego Klubu Sportowego Ju-Jitsu, zdobyli srebrny medal podczas rozgrywanych we Wrocławiu Mistrzostw Świata w Ju-jitsu w konkurencji team mix.

W konkurencji team mix rywalizują ekipy w 12-osobowym składzie (łącznie 11 pojedynków): 5 zawodników (3 mężczyzn i 2 kobiety) w kategorii fighting, 5 zawodników (3 mężczyzn i 2 kobiety) w kategorii ne-waza oraz para w duo-system. I właśnie tę ostatnią stanowili bracia Szubowie. To największy sukces zawodników Brzozowskiego Klubu Sportowego Ju-Jitsu, podopiecznych trenera Andrzeja Kędry, w gronie seniorów. Złoty medal przypadł Niemcom, a brązowy – Francuzom.

Polska reprezentacja zaprezentowała się najlepiej podczas światowego czempionatu, zdobywając 5 złotych, 5 srebrnych i 14 brązowych medali. Ogółem w mistrzostwach świata wzięło udział 506 zawodników z 49 państw.

Nasza para – oprócz startu – w teamie zaliczyła udane występy w konkurencjach: duo men, gdzie zajęła 9 lokatę oraz w duo show, gdzie uplasowała się na 7 miejscu.

jj_2016-11-27_ms_wroclaw2
Bracia Szubowie i trener Andrzej Kędra

– Teraz dla obu chłopaków najważniejszy jest odpoczynek i odpowiednia regeneracja po trzech tak intensywnych dniach walk – mówi trener Andrzej Kędra, prezes BKSJJ. – Dopiero później będziemy mogli rozpocząć przygotowania do World Games, czyli olimpiady w sportach nieolimpijskich, która odbędzie się w 2017 r. również we Wrocławiu. Bracia Szubowie chlubnie nawiązują do najlepszych tradycji naszego klubu, tj. do multimedalistów Łukasza Sieńczaka i Pawła Michalskiego oraz braci Artura i Przemysława Czoporów. Mają już na swoim koncie brąz z Mistrzostw Świata młodzieżowców wywalczony trzy lata temu w Rumunii. W tym roku jest srebro, więc do kompletu brakuje im jeszcze złota. Mają na to szanse w przyszłości, gdyż jako trener kadry w duo systemie mogę powiedzieć, że bracia nie odbiegają w niczym od światowej czołówki. Brakuje im jeszcze większej ilości startów w zawodach międzynarodowych, tak by mogli się dać poznać również i sędziom i nabyć większego doświadczenia na arenie międzynarodowej.  Często o zwycięstwie decydują niuanse, zwłaszcza przy systemie duo, gdzie podobnie jak w gimnastyce czy łyżwiarstwie figurowym liczą się subiektywne oceny arbitrów – komentuje sensei Andrzej Kędra. Przed naszymi zawodnikami otwierają się ciekawe perspektywy. Ich realizacja wymaga jednak wielu wyrzeczeń. Łukasz Szuba pracuje i studiuje zaocznie na 2 roku krakowskiej AGH. Natomiast Marcin jest uczniem krośnieńskiej „naftówki” i czeka go w tym roku szkolnym egzamin maturalny.