Andrzej Rzeszutek wystartuje na Igrzyskach!

Andrzej Rzeszutek zajął 23. miejsce w eliminacjach do konkursu skoków mężczyzn z trampoliny z 3 m podczas Pucharu Świata. Tym samym Polak wywalczył przepustkę na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro! To pierwsza od 24 lat kwalifikacja dla naszego kraju w skokach do wody.

Dzisiejsze eliminacje do jutrzejszego konkursu skoków z trampoliny z 3 m były ostatnią okazją na wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej. Świetnie wykorzystał ją Andrzej Rzeszutek. Polak rozpoczął rywalizację od 22. miejsca po pierwszej serii skoków. Jednak kolejne dwie, bardzo trudne, próby wykonał rewelacyjnie. Za trzy i pół salta delfina w pozycji kucznej otrzymał 71.40 pkt. i awansował na 13.pozycję. Trzeci skok, dwa i pół salta z dwiema śrubami w pozycji łamanej, dał mu dokładnie taki sam wynik punktowy, dzięki czemu Polak przed czwartą serią skoków zajmował rewelacyjne 10. miejsce. Niestety, kolejne dwie próby naszego zawodnika były nieco mniej udane i ostatecznie Andrzej zakończył eliminacje na 23. miejscu. Pozycja ta nie daje Polakowi awansu do półfinału Pucharu Świata, ale zapewnia kwalifikację olimpijską.

Zgodnie z zasadami kwalifikacji olimpijskich w skokach do wody, przepustki wywalczyło dziś 18. zawodników, którzy awansowali do półfinału. Należy jednak pamiętać, że każdy kraj może zdobyć tylko dwie kwalifikacje w danej konkurencji, a jeden zawodnik może zdobyć jedną przepustkę dla swojego kraju. Tym sposobem sklasyfikowani w osiemnastce zawodnicy z państw, które uzyskały już dwie przepustki (np. Chiny i Rosja) oraz skoczkowie, którzy już wywalczyli bilet do Rio w tej konkurencji nie byli dziś brani pod uwagę przy rozdzielaniu kwalifikacji. Zdobywali je skoczkowie, którzy zajęli kolejne pozycje aż do wyczerpania limitu 34. miejsc (15. przepustek było już zajętych po MŚ w Kazaniu i mistrzostwach kontynentalnych).

Drugi z Polaków startujący w eliminacjach – Kacper Lesiak, zajął 44. miejsce. Co ciekawe, gdyby nie bardzo źle wykonany ostatni skok, być może on również uzyskałby kwalifikację.

Źródło: ig24.pl