18 medali dla Podkarpacia

Pięć tygodni rywalizacji, 14 dyscyplin, 151 konkurencji – to główne liczby zakończonej XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych – Podkarpackie 2018. Reprezentanci Podkarpacia zdobyli 18 medali.

Już po raz czwarty Podkarpacie było gospodarzem zmagań najlepszych w kraju młodych zawodników, rywalizujących w dyscyplinach zimowych o Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych. Sanok, Ustrzyki Dolne, Stalowa Wola i Łańcut, a także Zakopane, Krynica-Zdrój i Kościelisko gościły ponad 1100 sportowców z całej Polski.

Spośród reprezentantów Podkarpacia najlepiej zaprezentował się panczenista Piotr Nałęcki. Zawodnik SKŁ Górnik Sanok zdobył aż osiem (!) medali, w tym siedem złotych i jeden brązowy.

Po trzy medale zdobyły Kamila Cichoń (IKN Górnik Iwonicz-Zdrój) i Izabela Marcisz (SS Prządki Ski). Obie z nich stawały na każdym stopniu podium, Kamila w biathlonie, a Iza w biegach narciarskich. W tej ostatniej dyscyplinie dwa brązowe medale wywalczyły nasze sztafety sprinterskie: MUKS Podkarpacie Jedlicze i MKS Halicz Ustrzyki Dolne.

Największą niespodziankę sprawił Michał Wilk. Snowboardzista UKS Malawa został Mistrzem i Wicemistrzem Polski odpowiednio w slalomie gigancie równoległym i slalomie równoległym.

Według nieoficjalnych wyników najlepszą okazała się reprezentacja Małopolski. Jej zawodnicy zdobyli 2009,5 pkt, wyprzedzając Śląsk (1604,4) i Mazowsze (1007,16). Dla tych ostatnich jest to pierwsze w historii podium w klasyfikacji wojewódzkiej OOM w sportach zimowych. Zawodnicy z woj. małopolskiego zdobyli również najwięcej medali – aż 122 krążki (38 złotych, 40 srebrnych i 44 brązowych).

Województwo Podkarpackie w obu klasyfikacjach zajęło szóste miejsce, zdobywając 421 punktów i 18 medali (10 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych).