niedziela, 24 września 2017

Uniwersytet Rzeszowski Mistrzem Europy

Akademicy z Rzeszowa zostali Mistrzami Europy Uniwersytetów w siatkówce. Zawody rozegrano na rzeszowskich halach.

Do Rzeszowa przyjechało dwanaście drużyn reprezentujących uniwersytety z całej Europy. Rywalizacja toczyła się od 26 czerwca do 2 lipca. Po fazie grupowej cztery zespoły były niepokonane: Rzeszów, Nis, Tuluza i Istambuł. Rzeszowianie swoje mecze wygrali bez straty seta. W ćwierćfinale ich rywalami byli akademicy z Poznania. Jak się później okazało polski pojedynek był najtrudniejszym dla naszej drużyny. Gospodarze Mistrzostw zwyciężyli dopiero po tiebreaku.

W półfinale Uniwersytet Rzeszowski spotkał się z serbską drużyną z Nis. Pierwsze dwa sety dość pewnie wygrane przez nasz zespół, ale kolejne decydowały się w końcówkach. W trzeciej partii Serbowie zwyciężyli do 23. W ostatnim, jak się później okazało, secie żadnej z drużyn nie udało się uzyskać większej przewagi, a od stanu 19:19 gra szła punkt za punkt. Rzeszowianie wygrali tę partię dopiero przy trzeciej piłce setowej.

Do finału oprócz rzeszowian dotarli również Francuzi z Uniwersytetu w Tuluzie. Początek spotkania należał do nich. Zwyciężyli w pierwszym secie 25:21, a w drugim ich przewaga sięgnęła aż pięciu punktów (18:13) i wydawało się, że nic tego nie zmieni. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim za sprawą świetnej gry Jakuba Peszko po chwili na tablicy wyników było po 20. Odrobienie takich strat rozluźniło gospodarzy bo za chwilę piłki setowe mieli Francuzi (21:24). Ta przewaga również nie była wystarczająca by zdobyć tą partię i po chwili było po 24. W końcówce goście mieli jeszcze dwie piłki setowe, ale ich również nie wykorzystali, a set ostatecznie padł łupem rzeszowian 35:33.

Trzecia partia dość łatwo została wygrana przez miejscowych do 17. Czwarta partia od początku do końca była bardzo wyrównana. W końcówce zawodnicy z Uniwersytetu Rzeszowskiego wywalczyli przewagę czterech punktów (21:17), ale tym razem to Francuzi odrobili tą stratę i złoty medal został wygrany na przewagi. Rzeszowianie zwyciężyli 29:27 i mogli cieszyć się z Mistrzostwa Europy.

Skład Uniwersytetu Rzeszowskiego: Kamil Durski, Jakub Peszko, Rafał Matuła, Paweł Rusin, Dawid Wiczkowski, Piotr Pękala, Mateusz Kowalski, Kamil Długosz, Daniel Gąsior, Ernest Plizga, Patryk Kozdroń, Paweł Stabrawa, Kamil Dembiec, Tomasz Głód,