niedziela, 22 października 2017

Osiem medali na Grand Prix Polski

W Gdańsku odbyło się Grand Prix Polski Niepełnosprawnych w tenisie stołowym. Osiem razy na podium stawali zawodnicy IKS Jezioro Tarnobrzeg.

W Centrum PZTS im. Andrzeja Grubby gdzie rozgrywano zawody w turnieju indywidualnym zwyciężył Krzysztof Żyłka, II miejsca zajął Paweł Włodyka, Maciej Nalepka i Paweł Mazuryk oraz III miejsca Jerzy Zajdel, Janusz Chamot, Mariusz Matejek i Piotr Sokalski. Natomiast debiutant w barwach IKS-uAntoni Biedziuk uplasował się na wysokim piątym miejscu.

Świetny występ w klasie startowej 4 uzyskał Krzysztof Żyłka, pokonał on wszystkich przeciwników w fazie grupowej, a następnie w półfinale wygrał z Robertem Hermanem (Start Gorzów Wlkp.) 3:0. W finale zwyciężył kolegę z reprezentacji Rafała Lisa (Szansa Start Gdańsk) 3:1 (9,-8,8,6).

Maciej Nalepka w klasie 3 po wygraniu pojedynków po 3:0 z Markiem Szafrańcem (Silesia Katowice), Mariuszem Siewierskim (Triumf Start Bydgoszcz) i z kolegą klubowym Januszem Chamotem, zmierzył się w finale z Mariuszem Czerwińskim (Start Radom). Musiał uznać w meczu jednak lepszą dyspozycje tego dnia partnera z reprezentacji w klasie 3 i przegrał 0:3 (6,9,5).

Paweł Mazuryk w klasie 8 w fazie grupowej pokonał 3:0 Jakuba Mirosława (Start Wrocław), Jacka Wawera (Start Zielona Góra) i Zbigniewa Skwarczyńskiego (Start Wejherowo). W ćwierćfinale 3:1 (3,-6,4,3) Grzegorza Pieronka (Eurobeskidy Łodygowice), a w półfinale Zbigniewa Kurasza (TOP Bolesławiec) również 3:1 (3,-11,5,4). Natomiast w finale po zaciętym pojedynku uległ 0:3 (-11,-9,-15) Mariuszowi Olczakowi (KS Bronowianka Kraków).

W klasie 10 Paweł Włodyka wygrał fazę grupą bez straty seta. W ćwierćfinale 3:0 (7,7,7) pokonał Michała Stronowicza (Start Białystok), a w półfinale Rafała Wasilewskiego (Szansa Start Gdańsk) 3:1 (-8,7,7,13). W finale przegrał po zaciętej walce 2:3 (-10,-4,4,4,-10) Mateuszem Lasotą (Eurobeskidy Łodygowice) nowym zawodnikiem w tej klasie.

Mniej zadowolony ze swojego występu był Jerzy Zajdel, który mimo że w fazie grupowej w klasie 11 wygrał z Jackiem Gąsieniecem (TOP Bolesławiec) i Michałem Brylem (IKS Atak Elbląg) po 3:0, a w ćwierćfinale z Piotrem Dobrzyńskim (Start Gorzów Wlkp.) również 3:0 (1,2,4), to w półfinale uległ przyszłemu zwycięscy tej klasy Krzysztofowi Wałdochowi z pomorskiego 1:3 (1,-10,-7,-10). W pojedynku o III miejsce pokonał 3:0 (4,9,7) Grzegorza Parola (KSN Start Warszawa).

Należy odnotować też dobry występ Janusza Chamota, który w grupie wygrał dwa pojedynki. W półfinale przegrał bratobójczy pojedynek 0:3 (5,1,7) z Maciejem Nalepką i zajął III miejsce.

Mariusz Matejek w klasie 9 pokonał 3:0 Wiaczesława Borkowskiego (KSN Start Kalisz), następnie przegrał 1:3 (-8,12,-9,-10) z Dariuszem Ściganym (Start Katowice), który zamknął mu drogę do walki o finał w tej klasie. W walce o trzecie miejsce po raz drugi w turnieju ograł 3:1 (-6,6,8,10) Wiaczesława Borkowskiego z Kalisza oraz 3:0 (9,7,8) Adriana Szczerbińskiego (Szansa Start Gdańsk) i walkowerem 3:0 Benedykta Mąkosę (Start Radom).

W klasie 1-2 Piotr Sokalski zajął III miejsce zwyciężając 3:0 Pawła Gontarczyka (Start Gorzów Wlkp.) i 3:1 Wiesława Dzilińskiego (Start Szczecin).
Natomiast przegrał po 3:0 z reprezentantami kraju w klasie 2 z Rafałem Czuperem (Start Białystok) i Tomaszem Jakimczukiem (Start Zielona Góra).