niedziela, 28 maja 2017

Ligowe podsumowanie tygodnia – 16/2017

Brązowy medal Developresu, zapewnione podium dla Czuwaju, półfinał Sokoła, wygrana żużlowców Stali i pożegnanie z Andrzejem Kowalem.

podkarpackieligi_baner_800x480

siatkowka_gradientSiatkówka.
ORLENLIGA. Największy sukces w swojej historii zanotował Developresu Rzeszów. Siatkarki z Rzeszowa po raz drugi pokonały Impel Wrocław i wywalczyły brązowe medale Mistrzostw Polski w sezonie 2016/17. Pu ubiegłotygodniowej wygranej we własnej hali 3:2 rzeszowianki musiały zwyciężyć również w hali rywalek. Zadanie wydawało się trudne, ale okazało się, że nie aż tak bardzo. Po trzech setach zawodniczki Developresu wzniosły w górę ręce w geście triumfu, a po chwili na ich szyjach zawisły brązowe medale. Najwięcej punktów dla zwyciężczyń zdobyły: Kremena Kamenova (16), Adela Helić (13) i Klaudia Kaczorowska (11).
PLUSLIGA. W smutnych nastrojach kończą sezon siatkarze Asseco Resovii Rzeszów. W dwumeczu z Jastrzębskim Węglem, którego stawką były brązowe medale sezonu 2016/17, to rywale byli dwukrotnie lepsi i zasłużenie zajęli trzecie miejsce na koniec rozgrywek. Jastrzębianie wygrali pierwszy mecz u siebie 3:1 robiąc sobie bezcenna zaliczkę. W rewanżu w Rzeszowie potrzebowali do sukcesu jedynie dwóch setów. Mecz na Podpromiu zaczął się jednak od pożegnania trenera Andrzeja Kowala, dla którego był to ostatni mecz na ławce Resovii. Jego podopieczni wygrali pierwsze dwa sety i wydawało się, że o wszystkim zadecyduje “złoty set”. Nic z tych rzeczy. Goście wygrali trzeciego seta i po zaciętej końcówce – czwartego rozstrzygając losy rywalizacji o medale. Resovia po raz drugi w przeciągu tygodnia musiała “dograć” tie-breaka o nic.

Piłka nożna.
1 LIGA. Dwa mecze i jeden punkt – nie do tego przyzwyczaiła Stal Mielec swoich kibiców na wiosnę. Ale też rywale nie należeli do najłatwiejszych. Sandecja Nowy Sącz po zwycięstwie nad Stalą 1:0 objęła prowadzenie w tabeli. Gospodarze jedynego gola zdobyli w 66. minucie. Kilka dni później do Mielca przyjechał zespół GKS Katowice. Mielczanie przeważali, prowadzili, ale nie potrafili tej przewagi dowieźć do końca i mecz zakończył się podziałem punktów. Do przerwy, po golach Sobczaka (7′) i Getingera (40′), miejscowi prowadzili 2:0. Po zmianie stron GKS doprowadził w 63. minucie do wyrównania. W 71. minucie Kolew dał ponownie prowadzenie Stali. Jednak siedem minut przed końcem goście ustalili wynik meczu na 3:3.
Tabela: 1. Sandecja (48), 10. Mielec (37).
2 LIGA. Cenne zwycięstwo odniosła Siarka Tarnobrzeg w meczu 27. kolejki z Polonią Warszawa. Gospodarze zwyciężyli 1:0 po golu Radosława Sylwestrzaka w 37. minucie. Do strefy spadkowej zbliżyła się Stal Stalowa Wola po wysokiej porażce w Zambrowie z Olimpią. Gospodarze wykonali w tym meczu aż trzy rzuty karne i zwyciężyli 6:2. Oba trafienia dla Stali były dziełem Adriana Gębalskiego.
Tabela: 1. Opole (58), 5. Tarnobrzeg (44), 14. Stalowa Wola (28).
3 LIGA. Coraz wyżej w tabeli znajdują się piłkarze Karpat Krosno. Dzięki świetnej postawie na wiosnę i kolejnej wygranej w minionej kolejce z Unią Tarnów 3:1, awansowali luz na 8. miejsce. Bramki dla Karpat zdobyli Cempa (6′), Kuliga (7′) i Skiba (67′). Remis w wyjazdowym pojedynku w Świdniku zanotowała CWKS Resovia. W 63. minucie prowadzenie dał jej Dawid Pałys-Rydzik, ale cztery minuty później Konrad Domoń samobójczym trafieniem doprowadził do remisu. Swoje mecze przegrały drużyny Stali Rzeszów i Cosmosu Nowotaniec. Ci drudzy spadli na przedostatnie miejsce w tabeli.
Tabela: 1. KSZO (48), 4. Resovia (42), 5. Stal (40), 8. Krosno (33), 9. JKS (32), 16. Nowotaniec (23).

Żużel.
1. LIGA ŻUŻLOWA. Stal Rzeszów wybrała się w Poniedziałek Wielkanocny na daleki wyjazd do Daugavpils na mecz z Lokomotivem. Tylko Davey Watt (10+2), Dawid Lampart (11) i Chris Harris (9) byli w stanie skutecznie rywalizować na torze z gospodarzami. Mecz zakończył się wysoka porażką Stali 34:56. Nie bez znaczenia był fakt, że na mecz nie dotarł sprzęt Nicklasa Porsinga, przez co nie mógł on pomóc kolegom w walce na torze.
Kolejny mecz rzeszowianie, już w pełnym składzie, rozegrali przed własną publicznością. Rywalami byli żużlowcy Arge Speedway Wanda Kraków. Tym razem dominacja Stali nie podlegała wątpliwości. Gospodarze pierwszy wyścig przegrali dopiero wo 13 starcie i wysoko zwyciężyli 53:37. Najwięcej punktów zdobyli Dawid Lampart i  Nicklas Porsing (po 11) oraz Chris Harris (10+1), Patryk Wojdyło (9+2).
Tabela: 1. Polonia Piła (4), 6. Stal Rzeszów (2).

1. Liga Żużlowa

Lokomotiv Daugavpils – Stal Rzeszów
Stal Rzeszów – Wanda Kraków
56:34
53:37

Tenis stołowy.
SUPERLIGA. Fibrain G2A AZS Politechnika Rzeszów przegrała dwa pojedynki w minionym tygodniu. W pierwszym tenisiści z Rzeszowa podejmowali u siebie Energę-Manekin Toruń. Po wygranych Suna i Lewandowskiego gospodarze prowadzili 2:1, jednak trzeciej wygranej nie udało się odnieść ani Lakeevowi ani ponownie Sunowi i dwa punkty pojechały do Torunia.
Dwa dni później rzeszowianie wybrali się do Zielonej Góry. Bardzo zacięte były pierwsze dwa pojedynki. Najpierw Sun pokonał w pięciu setach Lucjana Błaszczyka, a chwilę później Tomasz Lewandowski przegrał z Horejsim również w pięciu setach. Niestety kontuzja nie pozwoliła na grę Vasilyemu Lakeevowi, a porażka Lewandowskiego z Błaszczykiem (1:2) zakończyła mecz wygraną gospodarzy 3:1.
Tabela: 8. Jarosław (27), 10. Rzeszów (26).

Superliga

Politechnika Rzeszów – Energa Manekin Toruń
Palmiarnia Z. Góra – Politechnika Rzeszów
2:3
3:1

Piłka ręczna.
SUPERLIGA. SPR Stali Mielec kończy sezon rywalizacją o Puchar PGniG Superligi. W pierwszym pojedynku mielczanie przegrali przed własną publicznością z Pogonią Szczecin 26:31. Od początku ton rywalizacji nadawali goście. Gospodarzom tego dnia wyjątkowo słabo wychodziły rzuty karne. Do przerwy przyjezdni prowadzili 16:14. Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie i to Pogoń zwyciężyła 31:26. Kolejny mecz Mielczanie zagrają w najbliższą sobotę w Elblągu.
1. Liga. Piłkarze ręczni Czuwaju Przemyśl pokonali we własnej hali Moto-Jelcz Oława 27:25 i zapewnili sobie podium rozgrywek 1. Ligi. Pomimo dobrego początku meczu “Harcerzy”, po pierwszej połowie to goście prowadzili aż trzema bramkami (14:11). Po zmianie stron Jelcz pilnował przewagi, ale miejscowym udawało się powoli niwelować stratę, która została całkowicie odrobiona w 47. minucie. Losy meczu rozstrzygnęły się w ostatnich minutach, a zwycięskie trafienie zaliczył Paweł Stołowski.

koszykowka_gradientKoszykówka.
1. LIGA. W trzecim meczu ćwierćfinałowym trzecie zwycięstwo odnieśli koszykarze Max Elektro Sokoła Łańcut i awansowali do kolejnej fazy. Decydujący mecz odbył się w Prudniku. Od początku na kilku punktowym prowadzeniu byli gospodarze. Pierwsze prowadzenie Sokół objął w ostatniej minucie pierwszej połowy ustalając jej wynik na 35:34. Po zmianie stron to faworyzowani koszykarze z Łańcuta nadawali ton rywalizacji i kontrolowali jej przebieg. Mecz zakończyli pewną wygraną 73:59. W półfinale ich rywalem będzie drużyna GTK Gliwice.